a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowa lakiernia U.S. Air Force – 300 000 $ oszczędności

Nowa lakiernia U.S. Air Force – 300 000 $ oszczędności

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych mają nową kabinę lakierniczą, która zgodnie z zapewnieniami pozwoli im zaoszczędzić rocznie 300 000 $. To pierwsza z zaplanowanych trzech lakierni tego typu.

lakiernia Siły Powietrzne USA US Air Force

W nowej kabinie lakierowane będą przede wszystkim części samolotów wielozadniowych F-35 Lightning II.
Fot. Wikimedia Commons

Nowoczesna lakiernia powstała w bazie Hill Air Force Base niedaleko Ogden w stanie Utah i będzie w pełni operacyjna od października tego roku. Ma ona służyć przede wszystkim do lakierowania samolotu wielozadaniowego F-35 Lightning II.

Korzyści z recyklingu

Jak zapewniają twórcy kabiny, przyniesie ona gigantyczne oszczędności – rzędu 330 000 $ w skali roku. Jak udało się to osiągnąć? Przede wszystkim – skupiając się na przepływie powietrza w lakierni. Grupa naukowców i technologów zajęła się modelowaniem i symulacją tego przepływu, chcąc ustalić, jak można nim lepiej sterować.

Obecnie w standardowych lakierniach nadmiarowy oprysk usuwany jest świeżym strumieniem powietrza. Zespół badaczy opracował jednak technikę filtrowania i recyklingu, która pozwala wykorzystać ponownie dużą część powietrza – stąd tak duże oszczędności.

lakiernia US Air Force

Nowego typu lakiernia w bazie w Hill. Fot. US Air Force

Roboty i sensory

Lakiernia ma również uwzględniać rolę, którą w dzisiejszych czasach w procesie lakierowania pełnią roboty. Posiada dodatkowe pomieszczenie do odbierania elementów przeznaczonych do lakierowania, w którym znajdzie się zautomatyzowany sprzęt, usprawniający cały proces odbioru i lakierowania.

Ponadto obiekt wyposażony będzie w sensory, które pomocą Siłom Powietrznym ustalić ilość zużywanej energii. Informacje uzyskane w ten sposób mogą być później wykorzystane nie tylko w lakierniach, ale i innych zakładach wojskowych.

Źródło: paintsquare.com