REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nouryon otrzyma 11 mln € na zielony wodór

Konsorcjum składające się z firm Nouryon, Gasunie i czterech innych podmiotów otrzyma od Unii Europejskiej grant w wysokości 11 mln €. Pieniądze mają być przeznaczone na rozwój projektu dotyczącego „zielonego” wodoru.

Nouryon zielony wodór

Fot. arch. Nouryon

Jak twierdzi Nouryon, projekt jest przełomowy, jeśli chodzi o ograniczanie emisji dwutlenku węgla i będzie stanowił ważny krok na drodze do gospodarki obiegu zamkniętego, opartej na zrównoważonym rozwoju. 20-megawatowy elektrolizer, którym operować będą Nouryon i Gasunie, to pierwsze urządzenie tej skali w Europie.

Zielony metanol

Kto jeszcze wchodzi w skład konsorcjum? Firma McPhy udostępni swoją innowacyjną technologię elektrolizy zasadowej, aby z prądu ze źródeł odnawialnych uzyskać co roku 3000 ton „zielonego” wodoru. BioMCN wykorzysta otrzymany wodór wraz z dwutlenkiem węgla z innych procesów, by otrzymać metanol, co pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 27 000 ton każdego roku. DeNora dostarczy elektrody, a doradztwem w zakresie zielonej energii służyć będzie Hinicio. Jak komentuje Knut Schwalenberg, prezes oddziału Industrial Chemicals Nouryon:

Ten projekt będzie kamieniem milowym na drodze do gospodarki obiegu zamkniętego. Przy wsparciu UE oraz lokalnych władz, korzystając z technologii doświadczonych partnerów oraz mając pierwsze kontrakty z klientami, jesteśmy gotowi przejść w kolejną fazę implementacji pierwszej w Europie wielkoskalowej fabryki wodoru. Wszystko to dla przyjaznej środowisku przyszłości.

Projekt będzie realizowany w Delfzijl w Holandii. Oprócz grantu unijnego otrzymał również 5 mln € wsparcia z funduszu Waddenfonds, który inwestuje w projekty w północnej Holandii.

Dodatkowe możliwości

Ostateczne decyzje inwestycyjne w sprawie projektu mają być podjęte w tym roku. Nouryon i Gasunie zastanawiają się między innymi nad zwiększeniem mocy elektrolizera z 20 MW do 60 MW, tak aby otrzymany wodór mógł być też wykorzystany do produkcji paliwa lotniczego przy wsparciu innej grupy partnerów.

Źródło: Nouryon

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA