REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nissan testuje samoczyszczący się samochód

Mycie samochodu to prawdziwie niekończąca się historia. Za każdym razem kiedy tylko wyjeżdżamy z myjni samochód zaczyna brudzić się na nowo. Inżynierowie z Nissana postanowili sprawdzić jak zachowywałaby się karoseria samochodu pokryta warstwą samoczyszczącej się farby.

W zeszłym tygodniu Nissan zaprezentował prototyp samochodu, który może mocno uszczuplić portfele właścicieli myjni samochodowych. Producent eksperymentuje właśnie z superhydrofobową, samoczyszczącą się powłoką od Ultra Ever Dry. Powłoka ta „odpycha” błoto, deszcz i codzienne zabrudzenia.

Według informacji z firmy Nissan, dla oceny skuteczności tego rozwiązania w rzeczywistych warunkach drogowych inżynierowie będą kontynuowali testy w najbliższych miesiącach w swoim europejskim centrum technicznym w Wielkiej Brytanii. Nissan jest pierwszym producentem samochodów, który oficjalnie eksperymentuje z wykorzystaniem farb superhydrofobowych na karoseriach pojazdów.

Farby hydrofobowe to takie, które dzięki zawartości określonych związków chemicznych odpychają wodę. Wiąże się z tym wiele korzyści – są odporne na niszczące działanie wilgoci i nie brudzą się tak szybko, jak standardowe pokrycia. Ich odmiana, powłoki superhydrofobowe, to takie, które „nie lubią” wilgoci w stopniu tak ekstremalnym, że krople wody toczą się po nich niczym szklane kulki.

Chcesz wiedzieć więcej o farbach hydrofobowych? Kliknij!

źródło: Nissan

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. Super pomysł! Ciekawe czy to rozwiązanie sprawdzi się w trudnych drogowych warunkach.

    PM
    28 kwiecień 2014 at 08:13
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA