a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNiskie ceny ropy – czy to dobre dla rynku farb?

Niskie ceny ropy – czy to dobre dla rynku farb?

Ceny ropy naftowej znów bardzo spadły – w USA baryłka kosztuje już poniżej 40 $. Może wydawać się, że to dobra wiadomość dla rynku farb, bo w końcu niższe ceny oleju oznaczają tańsze surowce. Eksperci radzą jednak nie popadać w nadmierny entuzjazm. Ten pozytywny trend może się bowiem okazać zdradliwy.

niskie ceny ropy rynek farb

Fot. XcBiker / Foter.com / CC BY-SA

Choć niskie ceny ropy utrzymują się już od pewnego czasu, nie wiadomo, jak długo sytuacja się utrzyma. Prawdopodobnie potrwa to jeszcze rok lub dwa, ale co potem? Nikt nie może być pewien, czy w ciągu najbliższych pięciu lat ceny nagle nie skoczą w górę, trudno więc w oparciu o ten trend budować inwestycje.

Niestety ogromny procent światowych złóż ropy naftowej znajduje się w regionach niestabilnych politycznie, takich jak Bliski Wschód. Z powodu konfliktów i problemów w dostawie ropy rządy muszą ograniczać zużycie paliw kopalnych, co realizują poprzez zakazy i podatki. Koniec końców jednak nie to jest najważniejsze. Tym, co przede wszystkim ograniczy produkcję farb na bazie oleju, będzie wejście w życie ustaleń porozumienia klimatycznego z Paryża.

Oczywiście będą tacy, którzy skorzystają na tej sytuacji. To prawda, że obecnie przyjazne środowisku farby cieszą się ogromnym powodzeniem, a ich producenci szybko się bogacą. To także nie jest jednak sytuacja, która trwać będzie w nieskończoność. Należy się spodziewać obrotu spraw podobnego jak w przypadku energii słonecznej – podczas gdy dziesięć lat temu panele słoneczne były technologiczną nowinką, dziś widzimy je na dachu co drugiego domu. Analogicznie, „zielone” farby wkrótce spowszednieją, a ich wytwórcy będą musieli poszukać nowych sposobów, by wybić się na rynku.

Źródło: european-coatings.com