REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Niskie ceny ropy – czy to dobre dla rynku farb?

Ceny ropy naftowej znów bardzo spadły – w USA baryłka kosztuje już poniżej 40 $. Może wydawać się, że to dobra wiadomość dla rynku farb, bo w końcu niższe ceny oleju oznaczają tańsze surowce. Eksperci radzą jednak nie popadać w nadmierny entuzjazm. Ten pozytywny trend może się bowiem okazać zdradliwy.

niskie ceny ropy rynek farb

Fot. XcBiker / Foter.com / CC BY-SA

Choć niskie ceny ropy utrzymują się już od pewnego czasu, nie wiadomo, jak długo sytuacja się utrzyma. Prawdopodobnie potrwa to jeszcze rok lub dwa, ale co potem? Nikt nie może być pewien, czy w ciągu najbliższych pięciu lat ceny nagle nie skoczą w górę, trudno więc w oparciu o ten trend budować inwestycje.

Niestety ogromny procent światowych złóż ropy naftowej znajduje się w regionach niestabilnych politycznie, takich jak Bliski Wschód. Z powodu konfliktów i problemów w dostawie ropy rządy muszą ograniczać zużycie paliw kopalnych, co realizują poprzez zakazy i podatki. Koniec końców jednak nie to jest najważniejsze. Tym, co przede wszystkim ograniczy produkcję farb na bazie oleju, będzie wejście w życie ustaleń porozumienia klimatycznego z Paryża.

Oczywiście będą tacy, którzy skorzystają na tej sytuacji. To prawda, że obecnie przyjazne środowisku farby cieszą się ogromnym powodzeniem, a ich producenci szybko się bogacą. To także nie jest jednak sytuacja, która trwać będzie w nieskończoność. Należy się spodziewać obrotu spraw podobnego jak w przypadku energii słonecznej – podczas gdy dziesięć lat temu panele słoneczne były technologiczną nowinką, dziś widzimy je na dachu co drugiego domu. Analogicznie, „zielone” farby wkrótce spowszednieją, a ich wytwórcy będą musieli poszukać nowych sposobów, by wybić się na rynku.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA