REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nietoksyczna formuła przeciwporostowa

Francuscy naukowcy opracowali nietoksyczną farbę, która jest swoistą mieszanką związków na różne sposoby zapobiegających porastaniu kadłubów statków. I uzyskali świetne wyniki.

ochrona przeciwporostowa

Fot. Wikimedia Commons

Bazą dla innowacyjnej farby są biodegradowalne żywice poliestrowe. Powłoka ulega stopniowemu ścieraniu, dzięki czemu organizmy morskie fizycznie nie mogą na stałe przyczepić się do kadłuba statku.

Działanie przeciwporostowe wzmacniają odpowiednie dodatki. Chlorheksydyna jest silnym antyseptykiem (działa antybakteryjnie), nadtlenek cynku jest prekursorem związków reagujących z wodą i prowadzących do powstania nadtlenku wodoru (za którym osadzające się na kadłubach statków skorupiaki i algi, delikatnie mówiąc, nie przepadają), Tween 85 to z kolei surfaktant zaburzający interakcję między organizmem morskim a powierzchnią.

Efekty? Skuteczna farba przeciwporostowa o mniejszej toksyczności niż tradycyjnie stosowane powłoki. Więcej na ten temat dowiedzieć się można z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA