a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiNiebieski amoniak – zielona alternatywa

Niebieski amoniak – zielona alternatywa

Europejski koncern połączył siły z Yara Clean Ammonia, by zaprojektować nową fabrykę niebieskiego amoniaku. Pozwoliłaby ona odpowiedzieć na rosnące potrzeby m.in. rolnictwa i przemysłu energetycznego.

Zakład produkcji amoniaku BASF i Yara we Freeport w Teksasie. Fot. arch. BASF

BASF oraz Yara Clean Ammonia pracują obecnie nad studium wykonalności zakładu produkcyjnego w USA. Fabryka produkować miałaby od 1,2 do 1,4 mln ton niebieskiego amoniaku rocznie w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przyjazny środowisku amoniak.

Wyniki studium jeszcze w tym roku

Obecnie BASF i Yara Clean Ammonia operują już jedną fabryką amoniaku – w miejscowości Freeport w Teksasie. Jak mówi Magnus Krogh Ankarstrand, prezes Yara Clean Ammonia:

Yara i BASF już w przeszłości z powodzeniem współpracowały, dlatego cieszymy się, że możemy razem pracować nad projektem dotyczącym czystego amoniaku. W zgodzie z naszą strategią systematycznie rozwijamy zabezpieczone aktywami sposoby dekarbonizacji rolnictwa oraz udostępniamy czysty amoniak innym sektorom, takim jak paliwo, energetyka czy wykorzystanie amoniaku jako nośnika wodoru.

Dr Ramkumar Dhruva, prezes oddziału Monomers BASF, dodaje, że projekt jest kolejnym dowodem na zaangażowanie koncernu w zrównoważoną transformację branży przemysłowej. Przygotowywane przez koncern we współpracy z Yara Clean Ammonia studium wykonalności ma zostać ukończone jeszcze w tym roku.

95% dwutlenku węgla przechwycone

Właściwości niebieskiego amoniaku nie różnią się od tego otrzymywanego w tradycyjny sposób. Ponieważ jednak dwutlenek węgla generowany w procesie produkcji nie zostaje w tym przypadku uwolniony do atmosfery – blisko 95% ulega przechwyceniu i jest permanentnie magazynowane w ziemi – niebieski amoniak posiada znacząco zredukowany ślad węglowy i odgrywa ważną rolę w przejściu na alternatywne, bardziej przyjazne środowisku produkty.

Źródło: BASF