REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Naturalne surowce – to nie takie proste!

Przejście od farb rozpuszczalnikowych do wodorozcieńczalnych to podstawowy cel ekspertów na najbliższe lata. O tym, dlaczego nie jest to takie proste, rozmawiali uczestnicy forum technologicznego w Berlinie.

naturalne surowce

Fot. ElisaRiva / pixabay.com

Mowa o EC Tech Forum – Renewable Coatings w Berlinie, czyli konferencji poświęconej odnawialnym materiałom w branży farb i powłok. Otworzyło ją wystąpienie Nikolausa Rauppa, globalnego menedżera ds. zrównoważonego rozwoju BASF. Mówił on o tym czemu „zielone” materiały są tak ważne oraz zwracał uwagę na to, że nie wystarczy wybrać odnawialnego surowca i zacząć go stosować zamiast dotychczasowego.

Dlaczego? Choćby dlatego, że w grę wchodzi konkurowanie z przemysłem spożywczym. Dotychczas nie brano tego pod uwagę, uzasadniając, że jest wystarczająco dużo żywności na świecie. Raupp zdecydowanie nie zgadza się z tym podejściem i podkreśla, że dopóki ludzie w różnych rejonach świata cierpią głód – a tak się dzieje – nie możemy stosować w produkcji przemysłowej surowców, które mogą być też wykorzystane jako pożywienie.

Drogie i gorszej jakości

Pozyskiwanie surowców z odpadów biologicznych nie jest jednak proste. Technologię, która na to pozwala, opracowała firma BASF. Jest to tzw. metoda zbalansowanej biomasy, w ramach której biogaz i biologiczna benzyna ciężka wykorzystywane są na samym początku procesu produkcyjnego. Otrzymywać można w ten sposób standardowe, wytwarzane dotychczas produkty, nie jest więc wymagane specjalne przystosowywanie istniejącej infrastruktury.

W dłuższej perspektywie jednak konieczne będzie opracowanie zupełnie nowych naturalnych surowców. Jeżeli będą one miały funkcjonalności, jakich nie posiadają surowce kopalne, mają szanse na zdominowanie rynku. Na razie jednak ich jakość jest na ogół gorsza niż surowców z ropy naftowej, a cena – wyższa. I większość ekspertów przewiduje, że taka sytuacja utrzyma się jeszcze przynajmniej przez siedem lat. 20% pytanych jest jednak nastawiona bardziej optymistycznie – przewiduje, że naturalne surowce mogą się stać opłacalne już za trzy lata.

Nadzieja w wyższych cenach ropy

Na EC Tech Forum zaprezentowane zostały także konkretne propozycje naturalnych surowców. Olivia Giani z Charles Gerhard Institute w Montpellier we Francji mówiła o nowych powłokach sieciowanych UV, na bazie izosorbitolu pozyskanego ze skrobi. Proponowała również aminokwasy w roli monomerów. Podobny pomysł ma również firma DSM. Cor Koning, jej Starszy Doradca ds. Nauki, zaprezentował nowe żywice alkidowe pochodzenia biologicznego (z kwasami tłuszczowymi, olejami roślinnymi i poliolami w roli surowców) oraz nowego typu monomery – imidy otrzymane z naturalnych aminokwasów.

W ramach konferencji odbyły się także warsztaty, prezentacja praktycznych rozwiązań dla laboratoriów, interaktywne sesje oraz dyskusje. Wnioski? Naturalne surowce są już dostępne i wciąż ich przybywa. Aby jednak weszły one do powszechnego użytku, potrzeba jeszcze więcej energii, siły perswazji… i może trochę wyższych cen ropy naftowej.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA