REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Naturalne surowce pod specjalnym nadzorem

Specjaliści AkzoNobel i dwóch innych firm opracowali internetowe narzędzie do śledzenia „zielonych” surowców wzdłuż łańcucha dostaw na podstawie e-certyfikatów. Technologia ma zachęcić producentów i konsumentów do wybierania przyjaznych środowisku środków chemicznych.

AkzoNobel naturalne surowce śledzenie

Fot. OpenClipartVectors / pixabay.com

Pilotażowa wersja narzędzia została opracowana przez specjalistów AkzoNobel, Advanced Biochemical z Tajlandii oraz EY. Jest to pierwsze rozwiązanie, które do śledzenia użycia naturalnych surowców wykorzystuje e-certyfikację.

Certyfikat już na początku

Wiele materiałów i środków chemicznych może być uzyskiwanych nie z pochodnych ropy naftowej, a z surowców naturalnych, takich jak oleje roślinne lub cukry. Śledzenie ich użycia w przypadku poszczególnych produktów jest jednak obecnie bardzo trudne.

Nowe narzędzie pozwala dokładnie stwierdzić, ile przyjaznego środowisku środka chemicznego użyto przy produkcji. Już na początku łańcucha dostaw ekologiczne surowce otrzymują bowiem odpowiedni certyfikat. To na ich podstawie ustalić można później, z czego otrzymany został końcowy produkt; nie są już wymagane certyfikaty dla produktów pośrednich. Ułatwi to producentom i konsumentom wybieranie bardziej przyjaznych środowisku środków.

AkzoNobel naturalne surowce

Fot. arch. AkzoNobel

Cały przemysł chemiczny w prostym narzędziu

Pierwszym surowcem śledzonym w ten sposób będzie Epicerol. To ekologiczna epichlorohydryna produkowana przez ABT i wykorzystywana przez AkzoNobel przy produkcji „zielonych” farb epoksydowych. Posługując się narzędziem internetowym, firma może dowieść, że używa najbardziej przyjaznej środowisku epichlorohydryny na rynku.

W najbliższym czasie program zostanie dostosowany również do śledzenia innych środków chemicznych. Daje naprawdę duże możliwości – można go wykorzystać do badania wielu różnych produktów. Jak mówi Roel Drost, starszy manager działu Climate Change & Sustainability w EY, w ten sposób cały skomplikowany przemysł chemiczny może zostać sprowadzony do prostego i efektywnego narzędzia.

Źródło: AkzoNobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA