a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNaturalne surowce pod specjalnym nadzorem

Naturalne surowce pod specjalnym nadzorem

Specjaliści AkzoNobel i dwóch innych firm opracowali internetowe narzędzie do śledzenia „zielonych” surowców wzdłuż łańcucha dostaw na podstawie e-certyfikatów. Technologia ma zachęcić producentów i konsumentów do wybierania przyjaznych środowisku środków chemicznych.

AkzoNobel naturalne surowce śledzenie

Fot. OpenClipartVectors / pixabay.com

Pilotażowa wersja narzędzia została opracowana przez specjalistów AkzoNobel, Advanced Biochemical z Tajlandii oraz EY. Jest to pierwsze rozwiązanie, które do śledzenia użycia naturalnych surowców wykorzystuje e-certyfikację.

Certyfikat już na początku

Wiele materiałów i środków chemicznych może być uzyskiwanych nie z pochodnych ropy naftowej, a z surowców naturalnych, takich jak oleje roślinne lub cukry. Śledzenie ich użycia w przypadku poszczególnych produktów jest jednak obecnie bardzo trudne.

Nowe narzędzie pozwala dokładnie stwierdzić, ile przyjaznego środowisku środka chemicznego użyto przy produkcji. Już na początku łańcucha dostaw ekologiczne surowce otrzymują bowiem odpowiedni certyfikat. To na ich podstawie ustalić można później, z czego otrzymany został końcowy produkt; nie są już wymagane certyfikaty dla produktów pośrednich. Ułatwi to producentom i konsumentom wybieranie bardziej przyjaznych środowisku środków.

AkzoNobel naturalne surowce

Fot. arch. AkzoNobel

Cały przemysł chemiczny w prostym narzędziu

Pierwszym surowcem śledzonym w ten sposób będzie Epicerol. To ekologiczna epichlorohydryna produkowana przez ABT i wykorzystywana przez AkzoNobel przy produkcji „zielonych” farb epoksydowych. Posługując się narzędziem internetowym, firma może dowieść, że używa najbardziej przyjaznej środowisku epichlorohydryny na rynku.

W najbliższym czasie program zostanie dostosowany również do śledzenia innych środków chemicznych. Daje naprawdę duże możliwości – można go wykorzystać do badania wielu różnych produktów. Jak mówi Roel Drost, starszy manager działu Climate Change & Sustainability w EY, w ten sposób cały skomplikowany przemysł chemiczny może zostać sprowadzony do prostego i efektywnego narzędzia.

Źródło: AkzoNobel