REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nanopłatki w walce z lodem

Nie od dziś wiadomo, że nanotechnologia i właściwości antyoblodzeniowe idą ze sobą w parze. Naukowcy z Chin udowodnili to po raz kolejny – swoją powłoką z nanopłatków.

nanopłatki powłoka antyoblodzeniowa lód

Fot. confused_me / pixabay.com

Celem badania było uzyskanie na powierzchni warstwy nanocząstek w formie płatków, posiadającej właściwości superhydrofobowe i antyoblodzeniowe. Powierzchnię otrzymano na podłożu aluminiowym z dodatkiem fluoroalkilosilanu, metodą wytrawiania chemicznego. Właściwości antyoblodzeniowe badano w tunelu aerodynamicznym z symulacją oblodzenia.

W określonych warunkach procesu (koncentracja NaOH 0,05 M, czas wytrawiania 5 min, czas wrzenia 40 min) uzyskano idealną morfologię i strukturę geometryczną powierzchni. Wykazywała ona doskonałą superhydrofobowość – kąt zwilżania wynosił 165°, zaś kąt ześlizgu był prawie równy 0.

Świetne były również jej właściwości antyoblodzeniowe w temperaturze -10°C w tunelu aerodynamicznym z symulacją oblodzenia. Stwierdzono wyraźnie słabszą adhezję lodu do powierzchni niż w przypadku stosowanych obecnie powłok superhydrofobowych. Szczegółowe wyniki znaleźć można w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Surface and Coatings Technology”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA