REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nano tlenek cynku w walce z korozją

Kolejną próbę wykorzystania nanotechnologii do poprawy właściwości antykorozyjnych podjęli naukowcy z Iranu. Zastosowali oni nanocząstki tlenku cynku.

nano korozja

Fot. ebergcanada / Foter.com / CC-BY-NC-ND

Nowa propozycja, jak poprawić ochronę antykorozyjną farb epoksydowych, wyszła od naukowców z irańskiego Institute for Color Science and Technology. Jako specjalny dodatek zastosowali oni nieoczyszczone nanocząstki tlenku cynku z dodatkiem kobaltu i manganu. Powierzchnię nanocząstek dodatkowo zmodyfikowano z użyciem silanu, aby uniknąć ich zbijania się w aglomeraty i uzyskać równomierne rozmieszczenie w powłoce.

Testy wykazały, że dodatek nanocząstek rzeczywiście poprawił właściwości antykorozyjne farby. Dzięki ich zastosowaniu będzie możliwe wydłużenie trwałości elementów metalowych, zmniejszenie strat materiału i zwiększenie efektywności urządzeń. Technologia ta może się okazać użyteczna w wielu gałęziach przemysłu, na przykład w elektrowniach, na morskich i przybrzeżnych platformach wydobywczych, zbiornikach oleju czy rurociągach.

Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Corrosion Science.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA