REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Naddźwiękowe samoloty? Tak, z ceramiczną powłoką!

Podróż z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie dwie godziny? To możliwe, ale tylko z ceramiczną powłoką! Naukowcy opracowali materiał, który być może przybliży nas do podróży naddźwiękowych.

naddźwiękowe samoloty ceramiczna powłoka

Fot. University of Manchester

Samolot naddźwiękowy to statek powietrzny poruszający się z prędkością powyżej mach 5, czyli ok. 1701 m/s, pięć razy szybciej niż dźwięk. Przy takich prędkościach w atmosferze wydziela się ogromna ilość ciepła, która może uszkodzić obiekt. Mowa o temperaturach dochodzących nawet do 3000°C.

Karbid kontra temperatura

Strukturalne uszkodzenia materiału są spowodowane przez procesy oksydacji i ablacji. Ekstremalnie gorące powietrze i gazy praktycznie zdzierają warstwy powierzchniowe z materiałów metalicznych, z których zbudowany jest statek. Podobny problem występuje również w rakietach kosmicznych, gdzie przeciwdziała się temu przy pomocy powłok z tzw. ceramiki UHT (Ultra-High Temperature).

Jeśli jednak chodzi o samoloty naddźwiękowe, nie dysponujemy jeszcze ceramiką, która zniosłaby warunki, w jakich mają one latać. Jeszcze! Naukowcy z University of Manchester, Royce Institute oraz Central South University of China mają bowiem propozycję – nowa powłoka karbidowa, która z powodzeniem wytrzymuje temperatury do 3000°C.

Z narzędzi tnących na samoloty

Według wstępnych wyników testów powłoka jest 12 razy skuteczniejsza niż standardowe materiały UHT. To warstwa na bazie węgliku cyrkonu, ekstremalnie twardego materiału ceramicznego stosowanego dziś na ostrzach narzędzi tnących. Jego właściwości zostały jednak znacznie poprawione dzięki unikatowej strukturze.

Sekret materiału to zastosowany do jego otrzymania proces infiltracji cieczą reaktywną (RMI) oraz wzmocnienie kompozytem węglowo-węglowym. Dzięki temu powłoka ma doskonałą odporność powierzchniową, znosi nawet wysokie temperatury i jest wysoce odporna na utlenianie. Z nią niestraszne nawet prędkości naddźwiękowe!

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA