a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNa bieżąco z trendami w sztuce dzięki farbom Tikkurila

Na bieżąco z trendami w sztuce dzięki farbom Tikkurila

Doty Horn, specjalistka od trendów kolorystycznych i założycielka amerykańskiej firmy ColorVoyant LLC, dokonała analizy obecnych tendencji w sztuce i zaprezentowała połączenia odcieni, które jej zdaniem zrobią furorę w roku 2014. Aby osiągnąć zamierzony, olśniewający efekt, proponuje nowe gamy kolorystyczne firmy Tikkurila.

Pamiętniki – jeden z projektów zaprezentowanych na targach Fiber Philadelphia, nawiązujący do efektu kręgów na wodzie.

Inspiracją dla najnowszych trendów artystycznych jest motyw rezonansu, wibracji, drobnych impulsów wywołujących znaczący skutek, niczym kręgi rozchodzące się na wodzie. W ciekawy sposób współgrają z tym zjawiskiem tematy stylistyczne z palety Tikkurila Symphony – Ripple, Fragility, luoS/Sole oraz Invention.

Zestaw Ripple cechuje duża różnorodność – znajdują się w nim barwy zarówno ciemne jak i jasne, które zestawione ze sobą stwarzają wrażenie falowania. Większość z nich to naturalne, stonowane i przywołujące na myśl stabilność odcienie, wśród których jako mocny akcent pojawiają się kolory jasne.

Z kolei w palecie Fragility dominuje delikatność i kruchość, która kryje jednak w sobie siłę. Spotykają się tu kolory delikatne, w których wyczuwa się pewną moc. Ciekawym przykładem projektu artystycznego, który łączy w sobie te pozornie sprzeczne tendencje, jest praca Dinner for Two in One Month of Smog Kim Abeles zaprezentowana na wystawie Swept Away w Stanach Zjednoczonych. Artystka pozostawiła na miesiąc nakryty stół, na który nałożyła wcześniej ażurowe szablony, na dachu swego studia w Los Angeles. W ten sposób na zastawie powstał delikatny wzór utworzony przez miejski smog.

luoS/Sole to zestaw inspirowany rozterkami duchowymi współczesnego człowieka. Ma więc w sobie powagę, jednocześnie jednak jest bardzo ekspresyjny i kipi energią, na wzór murali lub innych dzieł sztuki powstających na ulicach dużych miast.

Wreszcie grupa Invention nawiązuje do współczesnych mechanizmów twórczych, które angażują w równym stopniu wzornictwo i naukę. Duch artystyczny napędza rozwój technologiczny, sztuka rozprzestrzenia się więc na wszystkie dziedziny życia. Najlepiej ilustruje to zjawisko przykład urządzenia nazwanego Haptic Intelligentisia – drukarki przestrzennej umożliwiającej „dotknięcie” wirtualnego obiektu, a następnie własnoręczne przeobrażenie go w formę fizyczną przez użytkownika. Inny przykład to cyfrowe bilbordy, które coraz częściej stają się elementami krajobrazu wielkomiejskiego. Odpowiadająca tym tendencjom gama kolorystyczna ta połączenie stonowanych barw z odcieniem metalicznym i mocnym, neonowym akcentem.

Opracowano na podstawie: ColorVoyant Trend Watch 2014.