REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Mikrożele do ochrony przeciwporostowej statków

Naukowcy z Uniwersytetu w Hong Kongu opracowali hybrydową powłokę przeciwporostową, która w kontakcie z wodą morską wytwarza na powierzchni dynamiczną warstewkę mikrożelową. Produkt powstał dzięki połączeniu zmodyfikowanych powierzchniowo mikrożelów, ścierającej się żywicy oraz czynnika sieciującego, zapewniającego twardość i wytrzymałość w pierwszym etapie użytkowania.

mikrożele do ochrony przeciwporostowej

fot. Abyla (rgbstock.com)

Po zanurzeniu w wodzie na powierzchni zaproponowanej przez chińskich naukowców powłoki zachodzi szereg zjawisk. Mikrożele zaczynają pęcznieć i tworzyć małe, miękkie guzki. Równocześnie żywica ulega hydrolizie, dzięki czemu na powierzchni uformowana zostaje warstewka hydrożelu. Kombinacja tych dwóch efektów prowadzi do powstania miękkiej, a zarazem dynamicznej bariery uniemożliwiającej przyczepianie się na stałe organizmów morskich.

Proporcje składników zapewniające najskuteczniejszą ochronę przeciwporostową naukowcy ustalili przygotowując kilka różnych formuł, które następnie poddali testom w rzeczywistym środowisku morskim. Za szczególnie dobry pomysł uznano włączenie mikrożelów w skład powłoki. Prócz tego bowiem, że wzmacniają działanie przeciwporostowe, są również stosunkowo tanie – zdecydowanie tańsze niż polimer TIPSM będący podstawą składu zastosowanej żywicy. Ich dodanie pozwala więc zredukować koszty, co w zastosowaniach przemysłowych ma niemałe znaczenie.

Artykuł dotyczący powłok przeciwporostowych opartych na mikrożelach opublikowany został w piśmie Journal of Materials Chemistry.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA