a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweTechnologia 3-Wet w kolejnych zakładach Forda

Technologia 3-Wet w kolejnych zakładach Forda

Koncern Ford zamierza wprowadzić swoją innowacyjną, przyjazną środowisku technikę aplikacji farb samochodowych 3-Wet w czterech kolejnych zakładach produkcyjnych. Produkcja aut z zastosowaniem tej technologii zwiększy się w ten sposób o 50%.

3-Wet

fot. arch. Ford

Dotychczas technologia 3-Wet stosowana była w ośmiu fabrykach Forda w Ameryce, Europie i w rejonie Azji i Pacyfiku. Dwa spośród czterech nowo przystosowanych do niej zakładów znajdują się w USA, jeden w Chinach i jeden w Hiszpanii. Firma zapowiada również, że w ciągu najbliższych czterech lat liczba ośrodków wykorzystujących 3-Wet jeszcze się zwiększy.

System 3-Wet został wprowadzony przez Forda w roku 2007. Jego wykorzystanie pozwala ograniczyć o 30% emisję dwutlenku węgla, zaś o 10% – LZO. W procesie tym trzy warstwy powłoki samochodowej (podkład, warstwa bazowa oraz lakier) nakładane są jedna po drugiej, bez sieciowania warstw pośrednich. Powstała w ten sposób powłoka nie ustępuje pod względem jakości standardowym systemom lakierniczym, za to jej aplikacja jest dużo tańsza (mniejsze zużycie prądu i gazu) i bezpieczniejsza dla środowiska. Obliczono, że ilość energii zaoszczędzona corocznie przez fabrykę w indyjskim Ćennaj – 27,6 mln kWh – z powodzeniem wystarcza aby zaopatrzyć w prąd 12 tysięcy domów przez cały rok.

Źródło: cartrade.com