a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweMalowanie proszkowe – nowe rozwiązania

Malowanie proszkowe – nowe rozwiązania

Quickcoating proponuje szybką i oszczędną technologię nanoszenia powłok izolacyjnych. Afotek prezentuje kompaktowy, połączony z przenośnikiem wahadłowym system malowania proszkowego. Brige natomiast oferuje sprzęt czyszczący, który zapobiega zanieczyszczeniom świeżo malowanych elementów. Oto technologiczne nowinki w dziedzinie malowania proszkowego.

malowanie proszkowe

Fot. arch. quickcoating

W przeciwieństwie do standardowych technik malowania proszkowego nowy system quickcoating nie wymaga powietrza zasysanego ani sprężonego. To technologia szybka, zużywająca niewiele energii i ograniczająca straty mocy praktycznie do zera. Wymiana farby to kwestia zaledwie pięciu minut.

Wszystkie parametry procesu ustawiać można przy pomocy ekranu dotykowego, natomiast programy powlekania mogą być zapisywane, edytowane i eksportowane. Technologię stosować można niemal dla każdego typu farby proszkowej, a cały proces jest czysty i cichy. Charakteryzuje go bardzo duża powtarzalność.

Fot. arch. quickcoating

Fot. arch. quickcoating

Nowy system malowania proszkowego – kompaktowy i całkowicie zautomatyzowany – ma w swojej ofercie również firma Afotek. W trakcie targów PaintExpo 2016 zaprezentowała go w połączeniu z przenośnikiem wahadłowym.

Prócz tego goście stoiska mogli się dowiedzieć więcej na temat farb mokrych, powlekania zanurzeniowego, wstępnej obróbki powierzchni oraz technologii suszenia, a także systemów przenośnikowych. Uwagę przykuwały prezentacje i symulacje 3D. Zaprezentowany został również system Rodap do usuwania osadu z farby, służący do oczyszczania wody wykorzystywanej w kabinach lakierniczych.

Fot. arch. Afotek

Fot. arch. Afotek

Firma Brige zwróciła natomiast uwagę na kwestię czystości systemów przenośnikowych. Części malowane proszkowo muszą być chronione przed odpadkami i zanieczyszczeniami znajdującymi się na przenośnikach, takich jak systemy Power & Free. Jeśli element zostanie zanieczyszczony, trzeba go odrzucić, a to oznacza dodatkowy koszt.

Problem ten można wyeliminować dzięki systemowi czyszczenia pod wysokim ciśnieniem od Brige. Połączony bezpośrednio z przenośnikiem, czyści i suszy taśmę przenośnikową w jednym prostym kroku. Działa nawet w trakcie produkcji. A do tego jest opcją przyjazną środowisku – oszczędza energię i odzyskuje wodę wykorzystaną do czyszczenia.

Fot. arch. Brige

Fot. arch. Brige

Źródło: Afotek, Brige, quickcoating