REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Malowanie płytek ceramicznych farbą Diamondhard


Jeśli znudzi nam się wystrój łazienki nastawiamy się na spory wydatek. W końcu skucie istniejącej glazury i położenie nowych płytek to wydatek rzędu minimum kilku tysięcy złotych. Okazuje się, że pomocne w takim wypadku mogą być farby do malowania glazury…

Powierzchnia płytek jest na tyle śliska i gładka, że trudno liczyć na odpowiednią przyczepność (adhezję) w przypadku standardowych farb. Jednak korzystając ze specjalnych produktów możemy stosunkowo prostym sposobem nadać naszej łazience całkowicie nowy wygląd. Oto krótka instrukcja jak przeprowadzić malowanie łazienki przy użyciu farby Majic Diamondhard 8-1500.

Co będzie potrzebne:

 • Ludwik miętowy” lub Ludwik płyn do mycia naszyć do zastosowań profesjonalnych bezbarwny
 • woda
 • miska do wymieszania Ludwika z wodą
 • szmata
 • rozpuszczalnik (jako alternatywa na trudno usuwalne zabrudzenia z którymi nie poradzi sobie Ludwik
 • drobny papier ścierny (gradacja 420 lub zbliżona)
 • taśma maskująca papierowa lub taśma maskująca do krzywizn
 • farba podkładowa Majic Diamondhard Primer 8-1546 (wdajność około 12 m2 / litr)
 • pędzel – jeśli chcemy malować płytki wraz z fugami (producent farby poleca Wooster Silver Tip)
 • wałek – jeśli chcemy malować płytki bez fug (producent poleca Wooster PROFoam)
 • farba Majic Diamondhard 8-1500  (wydajność około 10 m2 / litr – przy dwóch cienkich warstwach)

Odtłuszczanie powierzchni płytek ceramicznych

Odtłuszczanie to bardzo ważny element przygotowania powierzchni do malowania. Rozcieńczamy w misce ludwika z wodą według proporcji podanych na etykiecie. Następnie myjemy powierzchnię płytek (1 lub 2 razy). Pamiętajmy o wymianie wody od czasu do czasu (aby nie myć brudną, zatłuszczoną wodą). Jeżeli napotkamy na jakieś trudne do usunięcia plamy, możemy użyć rozcieńczalnika, ale pamiętajmy, aby po nim znowu przemyć powierzchnię wodą z Ludwikiem. Po przemyciu powierzchni całość należy jeszcze raz przemyć czystą wodą.

Szlifowanie płytek do malowania

Aby farba jeszcze lepiej się trzymała szlifujemy powierzchnię papierem ściernym (o ile płytki da się w ten sposób zmatowić). Po szlifowaniu myjemy powierzchnię wodą z Ludwikiem a następnie przepłukujemy czystą wodą.

Maskowanie powierzchni, których nie będziemy malować

Do odcinania powierzchni, które nie będą malowane używamy taśmy malarskiej. Pamiętajmy, aby dobrze docisnąć ją do powierzchni, żeby nie powstały pod nią zacieki.

Malowanie farbą podkładową

Mieszamy dokładnie farbę i zaczynamy malowanie wykonując pewne i proste ruchy w jednym kierunku. Nakładamy jedną cienką warstwę farby podkładowej (nie musi przykrywać 100% powierzchni, mogą być prześwity). Nawet jeśli zaraz po wymalowaniu widać będzie ślady pędzla, po kilku minutach farba powinna się rozpłynąć. Malujemy w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza i przy możliwie najwyższej wilgotności, nie w przeciągu. Po skończonym malowaniu zdejmujemy wszystkie taśmy malarskie. Farba powinna wyschnąć w ciągu około 2 godzin (w zależności od temperatury i wilgoci). Myjemy narzędzia w ciepłej wodzie.

Uwaga: możemy malować pędzlem (jeśli chcemy malować razem z fugami) co daje lepszy efekt. Malowanie wałkiem pozwala na pomalowanie płytek bez fug (ale jest trudniejsze).

Malowanie farbą nawierzchniową

Po ponownym oklejeniu taśmą malarską miejsc, których nie chcemy malować zaczynamy malowanie farbą nawierzchniową. Malowanie to powinno być nie wcześniej niż na drugi dzień po malowaniu farbą podkładową. Używamy do tego pędzla lub wałka. Przy malowaniu pędzlem prawdopodobnie będą potrzebne punktowe poprawki lub pomalowanie drugiej warstwy. Po zakończeniu odklejamy taśmy i myjemy narzędzia w ciepłej wodzie.

Uwagi:

 • Zarówno farbę podkładową jak i nawierzchniową rozcieńcza się wodą.
 • Pełne utwardzenie powłoki następuje po 5-7 dniach.

Źródło: majic.pl

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
73%
27%
Ocen: 11
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (3)

 1. Super rozumiem ze malujac zmienia sie lazienka i prysznic w wanne jak na ostatnich zdjeciach!

  Qwe
  14 kwiecień 2015 at 22:30
  Odpowiedz

 2. Witam. A jaka jest wytrzymałość tych farb na wilgoć w łazience?

  Skarpy
  6 kwiecień 2016 at 23:09
  Odpowiedz

 3. Czy jest jakaś różnica w malowaniu dużych kafli a mozaiki i czy również można malować tą farbą kafle podłogowe; jaka jest jej odporność na ścieranie, po ilu godzinach można po takiej podłodze spokojnie chodzić i czym to potem myć (detergenty?)

  anna
  12 czerwiec 2016 at 00:42
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA