REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Malowanie gąbką

Gąbka to bardzo prosty sposób na uzyskanie ciekawego efektu dekoracyjnego. Dzięki przestrzennej teksturze, jaką zyskuje tak pomalowana powierzchnia, jest to świetna technika maskująca na nierównych ścianach. Oto kilka wskazówek, jak się do tego zabrać.

malowanie gąbką

Fot. Photos by Mavis / Foter.com /
CC BY-ND

Będziesz potrzebować:

Fot. ptrlx / Foter.com /
CC-BY-NC-SA

  • kuwety malarskiej, wałka lub pędzla (do naniesienia farby podstawowej), wiadra, listewki do mieszania i rękawic gumowych,
  • naturalnej morskiej gąbki,
  • farby podstawowej do pomalowania całej ściany,
  • farby nawierzchniowej oraz transparentnego lakieru do naniesienia gąbką.

Etap I – wybór kolorów

Wybierając kolor farby nawierzchniowej najlepiej za wiele nie eksperymentować – najbezpieczniejszy będzie odcień podobny do tego farby podstawowej, o podobnej intensywności. Duży kontrast między nimi sprawi, że ściana będzie wyglądać niechlujnie i nienaturalnie. Najlepiej przetestuj wcześniej swoje wymarzone połączenie kolorystyczne na jakiejś małej powierzchni.

Jeżeli twoja farba bazowa jest jasna, ciemna farba nawierzchniowa sprawi, że cały pokój będzie się wydawał ciemniejszy. I odwrotnie, jasna farba nawierzchniowa na ciemnym tle pomaga rozświetlić ciemne, ponure pomieszczenie.

Etap II – przygotowanie farby

Farbę podstawową nanosi się oczywiście w standardowy sposób, przy pomocy wałka lub pędzla. Może być to w zasadzie dowolna farba – matowa, satynowa, z półpołyskiem albo typu eggshell.

Fot. Abby Lanes / Foter.com / CC BY

Farbę nawierzchniową do naniesienia gąbką należy natomiast wymieszać z transparentnym lakierem. Od proporcji zależy, w jakim stopniu zewnętrzna powłoka będzie przezroczysta. Standardowo zaleca się jedną część farby nawierzchniowej do czterech części lakieru, ale jeśli zależy ci na ciemniejszym, mniej przejrzystym wykończeniu, dodaj mniej lakieru.

Etap III – malowanie

Po pomalowaniu ściany farbą bazową i odczekaniu, aż wyschnie, można przystąpić do nanoszenia farby nawierzchniowej. Oto kilka wskazówek, jak należy to robić:

  • Zanurz gąbkę w wiadrze z mieszanką farby i lakieru, odciśnij nadmiar i zacznij od kątów i krawędzi, delikatnie przyciskając gąbkę do powierzchni.
  • Gdy gąbka przestanie zostawiać ślad, zanurz ją znów i maluj dalej. Pamiętaj o odciskaniu gąbki, w przeciwnym razie naniesiesz na ścianę zbyt dużo farby i będzie to wyglądało nienaturalnie.
  • Skupiaj się zawsze na niewielkiej powierzchni, dbając o to, aby farba na tym obszarze była mokra, gdy malujesz.
  • Przykładaj gąbkę w losowy sposób, w różnych kierunkach, aby uzyskać naturalny efekt.
  • Użyj małego fragmentu gąbki, żeby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
  • Co jakiś czas cofnij się i ogarnij wzrokiem całą ścianę, żeby stwierdzić, czy farba jest rozmieszczona równomiernie i czy w niektórych miejscach nie ma więcej farby niż w innych.

To wszystko! Teraz już tylko poczekaj, aż farba wyschnie i ciesz się unikatowym efektem dekoracyjnym, uzyskanym dzięki niepozornej gąbce.

Fot. Rory Murdock / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Źródło: interiordec.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA