a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneMalarz konstrukcji stalowych – uroki zawodu (3)

Malarz konstrukcji stalowych – uroki zawodu (3)

Malowanie dużych konstrukcji nie należy do najbezpieczniejszych zajęć, dlatego wymaga bezwzględnego przestrzegania zasad BHP. Doświadczony i profesjonalny malarz konstrukcji stalowych zdaje sobie sprawę z zagrożenia i dba nie tylko o jakość swojej pracy, ale i swoje bezpieczeństwo.

malarz konstrukcji stalowych

Fot. LE-image (Fotolia.com)

Co mogą malować malarze?
– miniowanie, gruntowanie i szpachlowanie konstrukcji metalowych, powierzchni odlewów korpusów maszyn oraz złącz elementów konstrukcji stalowych;
– zabezpieczanie antykorozyjne powierzchni elementów konstrukcji stalowych przeznaczonych do obudowania lub zabetonowania;
– malowanie farbami rdzochronnymi elementów konstrukcji stalowych kratowych i blachownicowych narażonych na działanie czynników atmosferycznych;
– malowanie lakierami urządzeń elektrycznych, osłon oraz korpusów maszyn itp.;
– malowanie grzejników oraz instalacji c.o. farbą olejną lub lakierem;
– malowanie elementów żeliwnych narażonych na korozję;
– malowanie pędzlem i natryskowo zmontowanych konstrukcji hal, budynków przemysłowych, mostów, słupów wysokiego napięcia, wież stalowych itp.;
– malowanie zbiorników metalowych farbami chemoodpornymi;
– malowanie rurociągów podziemnych i na estakadach;
– wykonywanie pistoletem natryskowym, przy użyciu szablonu, napisów na wyrobach metalowych;
– malowanie zbiorników na gaz i płyny (np. farbami epoksydowymi)
– malowanie masztów radiowych i telewizyjnych na wysokościach;
– gruntowanie powierzchni metalowych o małej przyczepności (brąz, mosiądz, miedź, aluminium itp.);
– malowanie wyrobów z cynku;
– malowanie natryskowe emaliami piecowymi;
– malowanie konstrukcji i urządzeń hydrotechnicznych;
– malowanie konstrukcji i urządzeń, narażonych na działanie korozji chemicznej.

BHP
Istotną częścią pracy malarza konstrukcji stalowych jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Najistotniejszą z nich jest regularne stosowanie przedmiotów ochrony osobistej (masek, rękawic, kombinezonów). O ile na co dzień może to wydawać się uciążliwe, to w dłuższej perspektywie zdrowie jest najważniejsze. Mimo, że wielu malarzy wciąż lekceważy środki ochrony osobistej, to należy pamiętać, że wciąż wiele farb (zwłaszcza tych związanych z antykorozją) opartych jest na bazie rozpuszczalnikowej.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest palność farby. Większość farb związanych z antykorozją to produkty łatwopalne, których opary palą się już w kilkunastu stopniach. Należy o tym pamiętać nie tylko podczas przygotowywania i aplikacji farby, ale również podczas jej przygotowywania ale również planując odpowiednie postępowanie z odpadami (resztkami farb i puszkami).

Odpowiednie szkolenie i świadomość przepisów BHP jest również bardzo istotne podczas prac na wysokości oraz przy aplikacji farb na budowie.

Jakość
Malarz konstrukcji stalowych odpowiada za jakość swoich prac. Jak można ocenić jego pracę? Bezpośrednio jakość pracy i wiedzę praktyczną lakiernika można oszacować na podstawie zużycia farby. Dobrzy wyszkolony lakiernik dobierze odpowiednią technologię malowania oraz ustawi właściwe parametry na pistolecie oraz pompie. Porównując kilku lakierników malujących podobny rodzaj konstrukcji można pokusić się o ich porównanie na podstawie zużytej farby. Oczywiście należy uprzednio sprawdzić, czy nałożona grubość warstwy odpowiada specyfikowanej.

Kolejnymi parametrami służącymi ocenie jakości pracy lakiernika może być ilość pomalowanej powierzchni oraz powtarzalność grubości. Im bardziej doświadczony lakiernik, tym różnice w grubości nałożonej warstwy będą mniejsze.

Zarobki
Na ogół malarz konstrukcji stalowych może liczyć na zarobki rzędu 2200-2800 złotych brutto. Pensje w wysokości poniżej dolnego progu posiada jedynie 10% przedstawicieli tego zawodu. Również co dziesiąty malarz zarabia więcej niż 2800 zł. W stolicy natomiast pojawiają się oferty na poziomie nawet 3500-4000 złotych.

Poprzednie części tekstu:
Malarz konstrukcji stalowych – uroki zawodu (1)
Malarz konstrukcji stalowych – uroki zawodu (2)

W materiale wykorzystano fragment pochodzący z: http://www.psz.praca.gov.pl.