REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kontrolowana grubość warstwy w metodzie roll coating

Nanoszenie warstw przy pomocy wałka powlekającego, z angielskiego nazywane roll coating, to popularna metoda powlekania zwłaszcza podłoży ciągłych, takich jak papier czy folia. Jej wykorzystanie w przemyśle bywa jednak problematyczne, bo nie da się przewidzieć i kontrolować grubości powstającej powłoki. Dzięki badaniom naukowców z Niemiec wkrótce ten problem zniknie.

roll coating

Fot. CDWaldi (sxc.hu)

Metoda roll coating, w której powlekanie odbywa się za sprawą obracającego się wałka pokrytego ciekłym materiałem, jest ceniona ze względu na swoją prostotę oraz fakt, że za jej pośrednictwem można formować cienkie warstwy nawet z bardzo lepkich cieczy. Do tej pory za największy jej mankament uważano brak możliwości przewidzenia grubości powstałej powłoki.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Mechaniki Płynów na Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg wykazały, że grubość warstwy naniesionej metodą roll coating zależy od geometrii wałków powlekających, właściwości cieczy formującej powłokę oraz lepkości wałków. Opisano zależność między tymi parametrami, a uzyskane wyniki pokryły się z danymi eksperymentalnymi. Oznacza to, że największy problem związany z tą technologią powlekania już wkrótce zniknie, a grubość warstwy będzie można dowolnie kontrolować.

Artykuł opublikowany został w czasopiśmie Journal of Coatings Technology and Research.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA