REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Lotne nanocząstki – nowy standard ASTM

Ukazał się nowy standard ASTM International dotyczący badania nanocząsteczek, które w formie lotnej przedostają się do powietrza. Autorzy normy twierdzą, że wypełnia ona istniejącą do tej pory lukę w standardach – problem lotnych nanocząstek nie był traktowany z należną mu uwagą.

ASTM lotne nanocząstki

Lotna nanocząstka. Fot. CILAS (Wikimedia Commons)

Nanomateriały są dziś wykorzystywane przy produkcji całego szeregu produktów, w tym również farb i powłok. Cieszą się dużym zainteresowaniem, bo dają nowe, niezwykłe możliwości. Ale czy przy tym nie szkodzą zdrowiu? Podkomisja E56.02 ASTM postanowiła wziąć pod lupę nanocząsteczki, które w formie lotnej dostają się do powietrza i mogą być wdychane przez ludzi. Powstały standard, ASTM E2864, nosi nazwę Test Method for Measurement of Airborne Metal and Metal Oxide Nanoparticle Surface Area Concentration in Inhalation Exposure Chambers Using Krypton Gas Adsorption.

Jak mówi członek komisji E56 ds. Nanotechnologii, Aleksandr Stefaniak, badanie właściwości fizykochemicznych lotnych nanocząsteczek jest konieczne, żeby ustalić związek między tymi cząstkami a danymi toksykologicznymi i ewentualnymi problemami ze zdrowiem.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA