Ukazał się nowy standard ASTM International dotyczący badania nanocząsteczek, które w formie lotnej przedostają się do powietrza. Autorzy normy twierdzą, że wypełnia ona istniejącą do tej pory lukę w standardach – problem lotnych nanocząstek nie był traktowany z należną mu uwagą.
Nanomateriały są dziś wykorzystywane przy produkcji całego szeregu produktów, w tym również farb i powłok. Cieszą się dużym zainteresowaniem, bo dają nowe, niezwykłe możliwości. Ale czy przy tym nie szkodzą zdrowiu? Podkomisja E56.02 ASTM postanowiła wziąć pod lupę nanocząsteczki, które w formie lotnej dostają się do powietrza i mogą być wdychane przez ludzi. Powstały standard, ASTM E2864, nosi nazwę Test Method for Measurement of Airborne Metal and Metal Oxide Nanoparticle Surface Area Concentration in Inhalation Exposure Chambers Using Krypton Gas Adsorption.
Jak mówi członek komisji E56 ds. Nanotechnologii, Aleksandr Stefaniak, badanie właściwości fizykochemicznych lotnych nanocząsteczek jest konieczne, żeby ustalić związek między tymi cząstkami a danymi toksykologicznymi i ewentualnymi problemami ze zdrowiem.
Źródło: pcimag.com