REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Liderzy rynku farb 2018 – ranking Coatings World

Po raz kolejny portal Coatings World przygotował zestawienie największych światowych producentów farb. To jedyny tego typu ranking na świecie! Pierwsze miejsce w stosunku do roku poprzedniego pozostało bez zmian, w pierwszej dziesiątce nie obyło się jednak bez przetasowań.

rynek farb 2018 ranking Coatings World

Fot. geralt / pixabay.com

Największym producentem farb na świecie pozostaje PPG. Ze sprzedażą za rok 2017 w wysokości 14,8 mld $ amerykański koncern pozostaje niekwestionowanym liderem. Na podium zaszły jednak pewne zmiany. Sherwin-Williams, który dzięki przejęciu innego rynkowego giganta – firmy Valspar – znacznie się powiększył (przychody 11,58 mld $), minimalnie wyprzedził w rankingu AkzoNobel (11,5 mld $). Na czele listy są więc obecnie dwa koncerny amerykańskie. W pierwszej dziesiątce awans zanotowały również Nippon Paint (z 5. na 4.) oraz BASF Coatings (z 8. na 6.).

W sumie na liście znalazło się 78 firm. Wszystkie osiągnęły roczne przychody ze sprzedaży powyżej 100 mln $. Od ubiegłego roku z rankingu znikło sześć firm: Dunn Edwards, Helios i Valspar (z powodu przejęć), Boero (z powodu spadku sprzedaży) oraz Mido i Pachin (z powodu niekorzystnego kursu egipskiej waluty). Za to na liście pojawiły się dwie nowe firmy, obydwie z Niemiec.

Ważna dla nas informacja to obecność na liście po raz kolejny firmy Śnieżka. Z przychodami na poziomie 159 mln $ znalazła się na 67. miejscu rankingu, a więc podskoczyła w górę prawie o 10 oczek (w ubiegłym roku zajęła miejsce 76.).

Poniżej zamieszczamy 20 największych firm, które znalazły się w rankingu. Kompletną listę znaleźć można na stronie www.coatingsworld.com.

01. PPG (USA) 14.8 mld $
02. Sherwin-Williams (USA) 11.58 mld $*
03. AkzoNobel (Holandia) 11.5 mld $
04. Nippon Paint (Japonia) 5.43 mld $
05. RPM (USA) 5 mld $
06. BASF Coatings (Niemcy) 4.75 mld $
07. Axalta Coating Systems (USA) 4.4 mld $
08. Kansai (Japonia) 2.943 mld $
09. Asian Paints (Indie) 2.59 mld $
10. Masco (USA) 2.2 mld $
11. Jotun (Norwegia) 2.028 mld $
12. Hempel (Dania) 1.553 mld $
13. Daw (Niemcy) 1.52 mld $*
14. Berger Paints (Indie) 1.02 mld $
15. DuluxGroup (Australia) 939 mln $
16. Shawcor (Kanada) 828 mln $
17. Benjamin Moore (USA) 862 mln $*
18. SK Kaken (Japonia) 860 mln $
19. Cromology (Francja) 814 mln $
20. Chugoku Marine (Japonia) 735 mln $

Lista sporządzona została w oparciu o roczne przychody ze sprzedaży w dolarach amerykańskich. Dla firm spoza USA dokonano przeliczenia waluty według kursów z dnia zamknięcia roku fiskalnego. Dla firm prywatnych, które nie upubliczniają swoich wyników finansowych, wykorzystano informacje z innych źródeł (przypadki takie oznaczone zostały gwiazdką).

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA