REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Łazienka i farby

Szukasz pomysłów na metamorfozę swojej łazienki? Pomaluj ją! Na rynku roi się od farb przeznaczonych specjalnie do pomieszczeń o wysokiej wilgotności – łazienek i kuchni. A do tego dostępne są one w setkach niezwykłych odcieni.

łazienka farby

Fot. Paint Quality Institute

łazienka farby

Fot. carabou / Foter.com / CC-BY

Jeśli marzy ci się odmiana i chcesz, aby twoja łazienka nie tylko lepiej ci służyła, ale i ładnie się prezentowała, farby to prosty, szybki i tani sposób – podpowiada Debbie Zimmer, specjalistka Paint Quality Institute. Umiejętne odmalowanie dodaje uroku każdemu pomieszczeniu, ale w łazience potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

Gdzie ciemna, gdzie jasna?

Zasada jest wszędzie taka sama – jasne kolory optycznie dodają przestrzeni, ciemne natomiast czynią pomieszczenie bardziej przytulnym. Te pierwsze więc świetnie sprawdzą się w małych, ciasnych łazienkach, drugie zaś przydadzą się, jeśli nawet mimo ogromnej wanny, umywalki i setki szafeczek nasza łazienka wydaje się nam wielka i pusta.

Gdzie ciepła, gdzie zimna?

Wybierając odcień farby warto jednak również wziąć pod uwagę wpływ kolorów na naszą psychikę. Żółcie, pomarańcze, czerwienie i brązy to ciepłe barwy, które ożywiają i wprowadzają nas w radosny nastrój. Świetne o poranku, gdy potrzebujemy rozbudzenia, ale mogą nas drażnić wieczorem. Z kolei chłodne odcienie, takie jak niebieski czy zielony, uspokajają i stwarzają w łazience klimat rodem ze spa. Doskonała atmosfera do długich wieczornych kąpieli, ale w szare zimowe poranki tak urządzona łazienka może jedynie zwiększyć pokusę, by wrócić do łóżka.

łazienka farby

Fot. csmedeiros (rgbstock.com)

Jeszcze jedno – choć brzmi to nieprawdopodobnie, otaczające nas kolory wpływają na naszą percepcję temperatury. Oznacza to, że w błękitnej łazience będzie nam chłodniej niż w takiej, gdzie ściany promieniują słoneczną żółcią. Z tego też powodu mieszkańcy krajów o zimnym klimacie częściej wybierają do łazienek ciepłe barwy, zaś ci zamieszkujący zakątki o tropikalnym klimacie wolą chłodniejsze odcienie.

Farba nie tylko piękna, ale i trwała…

Oczywiście kolor to nie wszystko. Tradycyjna farba, jaką pomalowalibyśmy salon czy sypialnię, nie wchodzi w grę w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu jak łazienka. Warto zastosować produkty przeznaczone specjalnie do kuchni i łazienki, dostępne w ofercie większości producentów. W mniejszym stopniu chłoną one wilgoć, zapobiegają rozwojowi grzyba i tworzą trwałą, niezmywalną powłokę.

Debbie Zimmer poleca farby w 100% akrylowe. Zapewniają one najlepsze krycie i skutecznie chronią ścianę, a są to cechy nie do przecenienia w przypadku malowania wilgotnych pomieszczeń.

Jeśli więc marzy ci się piękna, niebanalna łazienka bez wielkich nakładów pracy i pieniędzy – pędzel w dłoń!

farby łazienka

Fot. Bryan-Bruchman / Foter.com / CC-BY-NC-ND

Źródło: Paint Quality Institute

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
80%
20%
Ocen: 5
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. Malowałem swoją łazienkę Śnieżką Kuchnia Łazienka, jest to trochę droższa farba z przeznaczeniem na większe ścieranie oraz wyższy poziom wilgotności. Nie mam żadnych problemów z grzybami albo odpadaniem farby. Zastanawiam się czy nie pomalować nią całego domu, bo mi ta odporność zaimponowała, może warto przenieść te właściwości do wszystkich pokoi?

    vigo
    19 marzec 2014 at 14:26
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA