REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Kwas akrylowy z kwasu mlekowego – nowa technologia

Naukowcy z Niemiec opracowali nowy, tańszy i bardziej przyjazny środowisku proces otrzymywania kwasu akrylowego. Jako surowiec wykorzystuje on kwas mlekowy.

kwas akrylowy kwas mlekowy

Fot. Alecsandro Andrade de Melo / freeimages.com

Każdego roku do produkcji dóbr konsumenckich wykorzystuje się ponad 5 mln ton kwasu akrylowego. Jest on surowcem m.in. do wytwarzania farb, powłok, klejów, a także jako pochłaniacz wilgoci w artykułach higienicznych, takich jak pieluchy.

Obecnie jest o standardowo otrzymywany w dwuetapowym procesie utleniania propenu pochodzenia kopalnego. Metoda ta jest jednak dosyć kosztowna. Naukowcy z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze zaproponowali dla niej alternatywę.

Duża efektywność, niższa temperatura

System, w którym proces otrzymania kwasu akrylowego przebiega przy udziale nukleofila, został nazwany NADA. Polega on na przetworzeniu przy użyciu katalizatora (bromowodoru) kwasu mlekowego i jego pochodnych w kwas akrylowy. Efektywność procesu sięga 80%.

Podczas badań naukowcy odkryli nowe pochodne kwasu mlekowego, które powstają z dostępnych komercyjnie związków i które z powodzeniem można przetworzyć w biologiczny kwas akrylowy. Temperatura wymagana przez system NADA wynosi około 200°C, a więc jest niższa niż w przypadku otrzymywania kwasu akrylowego z propenu (250-400°C).

Wkrótce – na skalę przemysłową

Nowy proces, opracowany we współpracy z partnerem przemysłowym Procter & Gamble i przy wsparciu niemieckiego rządu, oferuje duże korzyści w stosunku do konwencjonalnych metod: łagodniejsze warunki reakcji, prostszą technologię reaktora oraz surowce pochodzenia biologicznego. Obecnie naukowcy zbudowali małą linię produkcyjną opartą na technologii NADA. Najbardziej korzystny ekonomicznie wariant procesu będzie dalej rozwijany przez Procter & Gamble.

Źródło: Bio-based News

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA