Naukowcy z Niemiec opracowali nowy, tańszy i bardziej przyjazny środowisku proces otrzymywania kwasu akrylowego. Jako surowiec wykorzystuje on kwas mlekowy.
Fot. Alecsandro Andrade de Melo / freeimages.com
Każdego roku do produkcji dóbr konsumenckich wykorzystuje się ponad 5 mln ton kwasu akrylowego. Jest on surowcem m.in. do wytwarzania farb, powłok, klejów, a także jako pochłaniacz wilgoci w artykułach higienicznych, takich jak pieluchy.
Obecnie jest o standardowo otrzymywany w dwuetapowym procesie utleniania propenu pochodzenia kopalnego. Metoda ta jest jednak dosyć kosztowna. Naukowcy z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze zaproponowali dla niej alternatywę.
Duża efektywność, niższa temperatura
System, w którym proces otrzymania kwasu akrylowego przebiega przy udziale nukleofila, został nazwany NADA. Polega on na przetworzeniu przy użyciu katalizatora (bromowodoru) kwasu mlekowego i jego pochodnych w kwas akrylowy. Efektywność procesu sięga 80%.
Podczas badań naukowcy odkryli nowe pochodne kwasu mlekowego, które powstają z dostępnych komercyjnie związków i które z powodzeniem można przetworzyć w biologiczny kwas akrylowy. Temperatura wymagana przez system NADA wynosi około 200°C, a więc jest niższa niż w przypadku otrzymywania kwasu akrylowego z propenu (250-400°C).
Wkrótce – na skalę przemysłową
Nowy proces, opracowany we współpracy z partnerem przemysłowym Procter & Gamble i przy wsparciu niemieckiego rządu, oferuje duże korzyści w stosunku do konwencjonalnych metod: łagodniejsze warunki reakcji, prostszą technologię reaktora oraz surowce pochodzenia biologicznego. Obecnie naukowcy zbudowali małą linię produkcyjną opartą na technologii NADA. Najbardziej korzystny ekonomicznie wariant procesu będzie dalej rozwijany przez Procter & Gamble.
Źródło: Bio-based News