a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiKwas akrylowy do 2020 – raport Allied Market Research

Kwas akrylowy do 2020 – raport Allied Market Research

Zgodnie z najnowszym raportem Allied Market Research do roku 2020 rynek kwasu akrylowego będzie się szybko rozwijał. Środek ten wykorzystywany jest jako surowiec i związek przejściowy nie tylko przy produkcji farb, ale i tkanin, papieru, klejów i uszczelniaczy oraz pieluch.

kwas akrylowy

Fot. alfonso diaz / freeimages.com

Wartość rynku kwasu akrylowego w roku 2013 wyniosła 11 mld $. Specjaliści prognozują, że do roku 2020 zwiększy się ona do 18,8 mld $, co oznacza wzrost CAGR w latach 2014-2020 na poziomie 7,6%. Za pięć lat światowe zapotrzebowanie na kwas akrylowy ma wynieść już 8,169 mld ton.

Superabsorbujące akryle

Kwas akrylowy jest prekursorem wielu procesów chemicznych oraz związkiem przejściowym w procesach przemysłowych (oprócz produkcji farb także przy obróbce papieru, tworzyw sztucznych i tkanin).

Zjawiska napędzające sprzedaż tego związku w najbliższych latach to przede wszystkim coraz większe zapotrzebowanie na superabsorbujące polimery, rosnące wykorzystanie akryli w gospodarkach rozwijających się oraz dynamiczny rozwój branży klejów i uszczelniaczy. Tym zaś, co może wstrzymywać rozwój rynku będą regulacje prawne dotyczące ekologii oraz niestabilne ceny surowców.

Nowa era w produkcji kwasu akrylowego

Obecne produkcja kwasu akrylowego opiera się na paliwach kopalnych, trwają więc badania nad nowymi, ekologicznymi technikami pozyskiwania tego związku. Są już pierwsze efekty – ostatnio BASF, Novozymes i Cargill wspólnymi siłami opracowali surowiec do otrzymywania odnawialnego kwasu akrylowego, kwas 3-hydroksypropionowy (3-HP), na razie dostępny na liniach pilotażowych.

Z kolei OPX Biotechnologies wraz z partnerem technologicznym, Dow Chemicals, zamierza do roku 2017 wprowadzić do sprzedaży kwas akrylowy pochodzenia biologicznego otrzymywany z użyciem techniki FAST. Te i podobne osiągnięcia rozpoczynają nową, ekologiczną erę w produkcji kwasu akrylowego.

Pieluchy dominują, na drugim miejscu farby

Raport Allied Market Research analizuje rynek, uwzględniając podział na różne formy kwasu akrylowego. Estry akrylowe, wykorzystywane do produkcji klejów, farb wodorozcieńczalnych, gum i żywic syntetycznych, dominują obecnie na rynku pod względem wielkości produkcji. Najszybciej rozwijającym się sektorem są jednak polimery akrylowe.

Jeżeli chodzi o obszary wykorzystania kwasu akrylowego, największe zapotrzebowanie generuje przemysł pieluch, wykorzystujący akryle w postaci polimerów superabsorbujących. Dalsze trzy miejsca na liście zajmują segmenty farb i powłok, klejów i uszczelniaczy oraz dodatków do tworzyw sztucznych. Inne ważne zastosowania kwasu akrylowego to proces oczyszczania wody, produkcja tkanin oraz surfaktantów.

Wszędzie stabilny wzrost

Pod kątem geografii największy udział w dochodach ze sprzedaży tego związku ma Azja i Pacyfik, która z pewnością dominować będzie na rynku do roku 2020. Sytuacja w Ameryce Północnej i Europie wygląda nieco gorzej, ponieważ tamtejsze rynki są już nasycone, ale mimo to przewiduje się dla nich stabilny wzrost.

Raport Allied Market Research ukazał się pod tytułem Global Acrylic Acid Market (Derivatives Types, End Users and Geography) – Industry Analysis, Trends, Share, Opportunities and Forecast, 2013 – 2020.

Źródło: pcimag.com