a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneNajwiększe koncerny chemiczne 2014 według Fortune

Największe koncerny chemiczne 2014 według Fortune

Magazyn Fortune po raz kolejny opublikował swój ranking „World's Most Admired Companies”. W kategorii chemii na pierwszym miejscu znalazł się koncern BASF.

koncerny chemiczne FortuneSpecjaliści z magazynu Fortune oraz firmy doradczej Hay Group wyłonili najważniejsze, najbardziej poważane w branży przedsiębiorstwa, dzieląc światową gospodarkę na 57 kategorii. Wielka piątka wśród producentów środków chemicznych wygląda następująco:

  1. BASF – 7,33
  2. Monsanto – 6,91
  3. PPG – 6,81
  4. Bayer – 6,36
  5. DuPont – 6,05

Cztery z wymienionych koncernów związane są z branżą farbiarską, natomiast Monsanto specjalizuje się w chemikaliach dla rolnictwa. Firmy Bayer oraz DuPont zaliczyły spadek w stosunku do swoich zeszłorocznych pozycji (Bayer zajmował wówczas miejsce 3., zaś DuPont – 2.), natomiast zdecydowany skok w górę zanotował koncern PPG, który w roku 2013 znalazł się na pozycji 6. Z wielkiej piątki zupełnie wypadła firma Dow, zajmująca rok temu miejsce 4.

W ogólnym zestawieniu, niezależnym od kategorii, pierwsze trzy miejsca zajęły Apple, Amazon.com oraz Google. Kompletną listę znaleźć można na stronie Fortune oraz Hay Group.

„World’s Most Admired Companies” to jeden z najważniejszych tego typu rankingów na świecie. Jest przygotowywany przez magazyn Fortune we współpracy z firmą konsultingową Hay Group corocznie od roku 1997. Przy ocenie brane są pod uwagę takie kryteria jak zdolność przyciągnięcia i retencji talentów, jakość produktów i usług, innowacyjność, jakość zarządzania, umiejętność rozporządzania środkami oraz działania z zakresu CSR (Corporate Social Responsibility).

Źródło: Fortune, Hay Group, PPG Refinish