W niespokojnym czasach chętnie wracamy do natury. Dlatego kolekcja odcieni AkzoNobel na rok 2023 czerpie inspiracje m.in. z pól uprawnych, lasów i łąk, a Kolorem Roku 2023 został ciepły, zbożowy Wild Wonder.
Kolorem Roku 2023 AkzoNobel został Wild Wonder – odcień zainspirowany ciepłymi tonami skoszonego zboża. Jego pozytywna aura łączy nas z naturą, dodając energii i tworząc nastrój optymizmu. Wokół niego powstały cztery palety, nawiązujące do barw lasu, morza, ziemi, pól uprawnych i dzikich łąk.
Pierwszy raz od 20 lat – tylko natura
W dzisiejszym niespokojnym świecie wszyscy poszukujemy wsparcia, łączności, inspiracji i równowagi. Wielu z nas odnajduje je w świecie natury. Tak wynika z rozległych badań, dotyczących globalnych trendów społecznych, konsumenckich i w designie, przeprowadzonych przez ekspertów AkzoNobel. Jak mówi Heleen van Gent, dyrektorka kreatywna ośrodka Global Aesthetic Center AkzoNobel:
Wild Wonder przemawia do nas językiem, który intuicyjnie rozumiemy. Natura inspiruje nas i sprawia, że czujemy się lepiej – zarówno w naszym życiu, jak i w naszym domu. Dlatego właśnie po raz pierwszy od 20 lat cała nasza kolekcja czerpie inspirację z rytmu natury.
Wokół odcienia Wild Wonder powstały cztery palety kolorystyczne na rok 2023: Lush Colors (odcienie lasu), Buzz Colors (barwy łąki), Raw Colors (kolory zbóż) oraz Flow Colors (tony morskie). Klienci, którym zależy na osobistym i niepowtarzalnym wyglądzie ich domu i otoczenia, mogą dzięki nim w łatwy sposób nadać ścianom ponadczasowy wygląd, pozostając na bieżąco z trendami.
Pola, łąki i lasy
W palecie Lush Colors znalazły się odcienie zainspirowane roślinnością: ogrodami, lasami i zagajnikami. To wyciszający zestaw kolorów, który tworzy w domu komfortowy i rodzinny nastrój. Ciepły zestaw Raw Colors nawiązuje z kolei do zbóż i barw ziemi. Dzięki niemu łatwo można wyczarować wystrój pobudzający kreatywność i sygnalizujący ukryty potencjał.
Buzz Colors czerpie z bioróżnorodności dzikich łąk i jako taki wprowadza nastrój radości i harmonii. Flow Colors zaś to przede wszystkim delikatne biele i jasne barwy neutralne – świeże i tworzące idealne tło dla eksperymentów z wystrojem.
Także dla przemysłu
Nowe propozycje specjalistów AkzoNobel sprawdzą się nie tylko w sektorze dekoracyjnym. Jak mówi Michael Friede, dyrektor ds. handlu w oddziale Performance Coatings:
Nasze ustalenia w kwestii trendów mogą być też cenne dla klientów przemysłowych, poszukujących idealnego wykończenia. Opracowujemy oferty dostosowane do różnych rynków, opierając się na badaniach kolorów i materiałów oraz analizach rynku.
I tak – powstały również specjalne kolory, tekstury i efekty zaprojektowane z myślą o przemyśle lotniczym, samochodowym, elektroniki konsumenckiej, mebli metalowych i oświetlenia, a także szafkach, podłogach czy materiałach budowlanych. Wykorzystując narzędzia cyfrowe, takie jak aplikacja AkzoNobel Design, eksperci we współpracy z klientami opracowują najlepsze wykończenia dla ich produktów.
Wyjątkowy rok
2023 jest dla Global Aesthetic Center AkzoNobel rokiem szczególnym. Program prognozowania trendów ColourFutures świętuje właśnie 20. rocznicę istnienia, zaś cały zespół pracuje razem nad analizą trendów, badaniami koloru i projektami kolorystycznymi już od okrągłych trzech dekad.
Źródło: AkzoNobel