a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Kolory lata według Farrow&Ball

Jaki kolor ma dla ciebie lato? Jest piaskowo żółte, błękitne jak niebo i morze czy zielonkawe jak trawy i zioła? Złociste jak sierpniowe popołudnia czy niebieskie jak ciepłe letnie noce? Konsultanci Farrow&Ball przygotowali kilka zestawów kolorystycznych, przywołując własne skojarzenia związane z tą słoneczną porą roku.

kolory lata Farrow&Ball

Fot. jazza (rgbstock.com)

Miękkie odcienie lawendy
Zestaw przywodzący na myśl spokój lawendowych pól, z lekkimi akcentami różu i zieleni. Najlepiej nadaje się do pomieszczenia, w którym naturalnie jest dużo światła. Delikatne odcienie na ścianach w połączeniu z drewnianymi meblami w kolorze Calluna i Brassica oraz zielenią Green Smoke na podłodze pozwolą uzyskać nostalgiczny, nieco staromodny charakter.

Szarości i żywe żółcie
W zestawie tym dominują szarości, ożywione odrobiną słonecznej żółci. Propozycja na ściany to Dayroom Yellow w połączeniu z pasiastą szaro-żółtą tapetą, na podłogę zaś – mocny akcent w postaci ciemnej farby Railings. Do tego listwy i filary w kolorze Manor House Gray oraz biały sufit (All White). Całość jest bardzo klasyczna, ale i nie pozbawiona żywych, nowoczesnych akcentów.

Domek na plaży w Nantucket
Kolory zebrane w tym zestawie przywodzą na myśl chatkę na plaży na piaszczystej wyspie Nantucket. Spokojne, stonowane odcienie pozwalają się wyciszyć po całym dniu szaleństw i zabaw. Wakacyjna energia uzewnętrznia się we wzorze tapety Renaissance, dla którego świetną przeciwwagą jest spokojny, szaro-błękitny odcień Blackened. By nadać wnętrzu żeglarski charakter, warto dorzucić trochę błękitów Parma Gray i Plummett oraz białą podłogę w kolorze All White. Zwieńczeniem będą detale w odcinającym się na tle reszty odcieniu Dead Salmon.

Morska mgła i piasek
Do nadmorskich klimatów nawiązuje także zestaw Cindy Difford, która zdecydowała się na kolory imitujące naturę. Dlatego też jej propozycja na ściany to Mizzle – odcień łagodnej morskiej mgiełki, połączony na zasadzie kontrastu z jasnym White Tie. Podłoga z kolei przywodzić ma na myśl prawdziwą plażę, stąd piaskowe kolory White Tie i Off White. Do tego drzwi w odcieniu Lime White – i voilà, prywatna plaża w naszym domu gotowa!

Nostalgia lat 50.
To najbardziej kolorowe z zaproponowanych przez Farrow & Ball zestawień nawiązuje do falujących palmami plaż z lat 50. Jego odcienie przypominają barwy starych pocztówek, są łagodne ale i zaskakują odważnymi połączeniami. Błękit Blue Ground, żółć Dayroom Yellow oraz róże i fiolety Setting Plaster i Cinder Rose tworzą barwną, miłą dla oka mozaikę.

Letnie pastele
Zdaniem Anne-Kathrin Schollek lato kojarzy się zarówno z kolorami pastelowymi, jak i bardziej zdecydowanymi odcieniami, toteż w swoim zestawie stara się ona połączyć obie opcje. Proponuje Pink Ground, świeży i beztroski róż w starym stylu, w połączeniu z kontrastowym Dix Blue, niebiesko-zielonym odcieniem nadającym pomieszczeniu przytulny charakter. W tę kompozycję świetnie wpisuje się także Dead Salmon, tworzący dyskretne tło dla jaśniejszych kolorów. Dzięki niemu nabierają one wyrazistości, ale nie są zbyt krzykliwe.

Cesarski szyk (ale przytulny)
Żywy, energetyczny zestaw Margaux Morzadec to szyk cesarzowej przyprawiony nowoczesnymi akcentami. Ważnym jego elementem jest bowiem tapeta Bumble Bee z motywem napoleońskiej pszczoły, takim samym jak na jedwabnej tkaninie znalezionej w buduarze francuskiej cesarzowej Józefiny Bonaparte. Towarzyszące jej kolory farb zmieniają charakter tego wzoru z pompatycznego na pogodny i nieco dziecinny. Według dekoratorki różne odcienie niebieskiego pasują idealnie do letnich zestawów, ponieważ przywodzą na myśl wspaniałość nieba i morza, nieograniczoną przestrzeń i świeże powietrze. Dlatego też zasadniczą rolę gra w tym zestawie ciepły błękit Blue Ground oraz łagodniejszy i milszy dla oka Pale Powder na większe powierzchnie. Dobrze komponuje się z nim fiolet Cinder Rose. A na deser kropla jaskrawej żółci Babouche, idealnej na drobne akcesoria lub tkaniny, działającej jak plamka słońca ożywiająca pastelowe wnętrze.

Promiennie i kojąco
Zestawienie, które zawiera w sobie całą słodycz i blask gorących letnich dni. Odcienie Teresa’s Green, Babouche i Calamine promieniują świeżością i optymizmem, natomiast mocno kontrastujące James White i Hague Blue nadają całemu zestawowi nieco powagi. Dekoratorka Katharina Hennen zachęca też do kolorowych akcentów na meblach, sugerując, że w tak urządzonym wnętrzu świetnie prezentowałby się na przykład stół pomalowany farbą w odcieniu Calamine lub krzesła w kolorze Hague Blue.

Zachęcamy do kolorystycznych eksperymentów! Wszystkie wymienione odcienie znaleźć można w katalogu Farrow&Ball.

Źródło: Farrow&Ball