a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net

Kolory jak z Bonda

Lubisz przygody Jamesa Bonda? Urzekła cię historia Amelie Poulain? Wciągnęli cię „Chłopcy z ferajny” Martina Scorsese? Jeśli masz swój ulubiony film i chciałbyś przenieść jego klimat do swojego mieszkania, z pomocą na pewno przyjdzie ci graficzka Roxy Radulescu ze swoim blogiem moviesincolor.com.

Kolory inspirowane filmem Skyfall (moviesincolor.com)

Kolory inspirowane filmem Skyfall (moviesincolor.com)

Wielu grafików, ilustratorów czy malarzy poszukuje i znajduje inspiracje w otaczającym nas świecie. Dzięki kreatywności, wyobraźni i zmysłowi obserwacji dobierają do swoich prac genialne zestawy kolorystyczne. Niestety ludzie z takimi umiejętnościami stanowią tylko małą część społeczeństwa, a większość z nas staje przed nie lada dylematem wybierając nawet… kolor farb do mieszkania.

Oczywiście pomocne są wzorniki kolorów czy próbki, które udostępniają producenci, ale może by tak zainspirować się kolorami z ulubionego filmu? Cennym źródłem wskazówek może być w tym wypadku strona moviesincolor.com. Jej autorką jest graficzka Roxy Radulescu, która wydobywa najciekawsze palety barw z popularnych filmów.

Kolory inspirowane filmem Godfellas (moviesincolor.com)

Kolory inspirowane filmem Godfellas (moviesincolor.com)

Początkiem jej przygody był film Skyfall. Oglądając go zaczęła zastanawiać się nad wykorzystaniem koloru w kinematografii i jego wpływie na odbiór filmowego obrazu. Śledzenie pojawiających się na ekranie odcieni pochłonęło ją tak bardzo, że nie mogła już skupić się na historii słynnego agenta 007. Po obejrzeniu filmu usiadła przy komputerze i wygenerowała pierwszą paletę barw. W miarę upływu czasu swoje spostrzeżenia w tym temacie rozciągała na inne dzieła filmowe, analizując znaczenie koloru w poszczególnych kadrach.

Tego typu obserwacje skłoniły ją do stworzenia wspomnianej witryny internetowej, na której przedstawia efekty swojej pracy. ”Movies in Color”, jak sama założycielka twierdzi, ma za zadanie zaprezentować szerokiej rzeszy internautów ciekawe palety odcieni, które ułatwią im dobór kolorów czy wspomogą prace graficzne lub malarskie.

Skąd inspiracje Roxy Radulescu? Oglądając dany film wyszukuje odpowiedni kadr, który jest kompozycyjnie interesujący i bogaty w kolory. Przy pomocy generatora kolorów selekcjonuje odpowiednią paletę. Wszystko to robi w Photoshopie, przez co ułatwia każdemu zainteresowanemu jej pracą pobieranie próbek. Dzięki temu każdy, kto chce zainspirować się barwami kadru z Batmanem w roli głównej lub wykorzystać kolorystykę swojego ulubionego filmu może to zrobić korzystając z materiałów opublikowanych na stronie www.moviesincolors.com.

Bogata paleta obejmuje już prawie 400 filmów, a autorka regularnie poszerza ją o kolejne zestawy. Dodatkowo, jeśli masz swój ulubiony klasyk kinematografii, a Roxy Radukscu jeszcze go nie opracowała, możesz do niej napisać. Są duże szanse, że pewnego dnia znajdziesz paletę barw ze swojego ukochanego filmu właśnie na tej stronie.

Kolory inspirowane filmem Amelie (moviesincolor.com)

Kolory inspirowane filmem Amelie (moviesincolor.com)