a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweKolorowe farby przemysłowe – chronią i ostrzegają

Kolorowe farby przemysłowe – chronią i ostrzegają

Farby ochronne mają przede wszystkim chronić, a nie wyglądać. Kolor w tym wypadku może i nie jest najważniejszy, ale może grać dodatkową, praktyczną rolę. Jaką?

farby przemysłowe

Czerwony pigment nie tylko pięknie się prezentuje, ale i w przypadku przemysłowych farb ochronnych może mieć znaczenie praktyczne. Fot. Hector Hurtado / Foter.com / CC BY-NC-ND

Na przykład ostrzegać przed wysoką temperaturą. Jak przekonują technolodzy z Leibniz Institute for New Materials, czerwona farba ochronna na okresowo nagrzewającym się elemencie to najprostszy sposób, by zakomunikować: „Nie dotykać!”. Nie jest to może rozwiązanie tak efektowne jak farba-kameleon naukowców z New Jersey Institute of Technology, ale za to dużo tańsze i prostsze w realizacji.

Dr Peter William de Oliveira. Fot. INM

Jak tłumaczy Peter William de Oliveira, szef Centrum Innowacji Leibniz INM, dodając barwne pigmenty do nanokompozytów uzyskujemy powłokę, która nie tylko gwarantuje skuteczną ochronę, ale i niesie dodatkową informację wizualną. Pomalowane na czerwono powierzchnie pieców, kominów i niektórych części samochodowych byłoby łatwo odróżnić – i każdy zastanowiłby się dwa razy, zanim by ich dotknął.

Obecnie naukowcy starają się otrzymać czysty czerwony kolor, bez domieszek brązowego. Wypróbowują w tym celu ceramiczne cząstki z pigmentami wolnymi od tlenku żelaza. Znalezienie odpowiednich pigmentów jest sporym problemem – związki organiczne dają piękny czerwony kolor, ale nie są odporne na wysokie temperatury; z kolei tlenek żelaza jest termoodporny, ale pozwala otrzymać tylko „brudny” czerwono-brązowy odcień.

Pigmenty zostają włączone w nanokompozyty zol-żel, a następnie farba nanoszona jest zanurzeniowo lub natryskowo. Można ją aplikować na podłożach metalowych i szklanych. Standardowa czarna powłoka znosi temperatury do 900°C, ale i obecnie testowana czerwono-brązowa radzi sobie w bardzo dobrze – jest odporna na temperatury do 500°C. Naukowcy pracują także nad ochronnymi powłokami w kolorze niebieskim i zielonym.

Źródło: INM