REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Jotun z rekordowymi wynikami za rok 2019

Jotun po raz kolejny bije finansowe rekordy. W stosunku do roku 2018 norweski koncern zwiększył przychody ze sprzedaży o 11%, a zysk operacyjny – aż o 71%!

Jotun rekordowe wyniki za rok 2019

Fot. arch. Jotun

Sprzedaż farb Jotun za rok 2019 wyniosła 19,625 mld NOK, co oznacza nowy rekord firmy. Rekordowy jest również zysk operacyjny osiągnięty w minionym roku – 2,32 mld NOK.

Wzrosty we wszystkich regionach i sektorach

Lepszy niż kiedykolwiek wynik sprzedaży – o 11% wyższy w stosunku do roku 2018 – to przede wszystkim zasługa sektora powłok morskich i ochronnych, a także stabilnego wzrostu w sektorze farb dekoracyjnych. Sprzedaż farb proszkowych również poszła w górę, ale negatywnie wpłynęła na nią mniejsza liczba operacji na kluczowych rynkach. Jak komentuje Morten Fon, prezes firmy:

2019 był dobrym rokiem dla naszego koncernu – zanotowaliśmy wzrosty we wszystkich regionach i sektorach i osiągnęliśmy najlepsze wyniki w historii. W ciągu ostatnich kilku lat na nasze rezultaty niekorzystnie wpływała niska aktywność w przemyśle morskim i przybrzeżnym oraz stoczniowym. Warunki zmieniły się jednak na naszą korzyść i wpłynęły pozytywnie na nasze rezultaty finansowe.

Zysk operacyjny wzrósł aż o 71% w stosunku do poprzedniego roku, głównie dzięki lepszej sprzedaży oraz lepszym marżom. Do dobrych wyników przyczyniła się również sprawna kontrola kosztów oraz spadek wartości korony norweskiej.

Jotun gotowy stawić czoła wyzwaniom

W roku 2019 Jotun przeznaczył na inwestycje 1,464 mld NOK (w stosunku do 1,089 mld NOK w 2018 roku), czyli około 7% swoich przychodów. Do największych inwestycji należą nowa siedziba oraz centrum badawczo-rozwojowe w Norwegii oraz nowe fabryki w Egipcie i Wietnamie. W roku 2020 firma spodziewa się dalszego wzrostu sprzedaży, ale przewiduje również możliwe napięcia na rynku oraz negatywny wpływ czynników geopolitycznych. Jak mówi Morten Fon:

Produkcja statków w roku 2020 może spaść, a to prawdopodobnie odbije się na wynikach Jotun. Ponieważ jednak działamy na wielu sektorach rynku i w wielu regionach, jesteśmy gotowi stawić czoła wyzwaniom.

Źródło: Jotun

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie »

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA