a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneJotun radzi sobie na trudnym rynku na początku 2017

Jotun radzi sobie na trudnym rynku na początku 2017

Po pierwszych czterech miesiącach roku Jotun mógł się pochwalić dobrymi wynikami w sektorze farb dekoracyjnych, sytuacja wygląda jednak gorzej w oddziale farb przemysłowych i morskich. Rosnące ceny surowców, niekorzystne efekty walutowe, mała aktywność przemysłu stoczniowego – to wszystko stanowi dla firmy spore wyzwanie.

Jotun

Fot. kjelljoran / Foter.com / CC BY-NC-SA

Przychody operacyjne norweskiego koncernu ukształtowały się na poziomie 5,34 mld NOK, co oznacza spadek o 2,6% w stosunku do analogicznego okresu w minionym roku. Zysk operacyjny wyniósł 670 mln NOK (w porównaniu z zeszłorocznym 935 mln NOK). Zwiększona sprzedaż farb dekoracyjnych nie jest w stanie zrekompensować strat w sektorze morskim, a do pogorszenia wyników przyczynił się również słabszy niż w ubiegłym roku kurs korony norweskiej.

Jak zapewnia jednak prezes Morten Fon, zarząd jest przygotowany na dalszy kryzys w branży morskiej i równocześnie dostrzega okazje do rozwoju na innych rynkach. Szczególne nadzieje wiąże z farbami dekoracyjnymi, które obecnie świetnie się sprzedają, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Południowo-Wschodniej.

Ponadto, ponieważ powstaje dziś niewiele nowych statków, producent kładzie nacisk na wyroby do konserwacji. W maju firma wprowadziła do sprzedaży pierwszy system do konserwacji offshore aplikowany wałkiem lub pędzlem, spełniający standard NORSOK.

Nie zrażając się niekorzystną sytuacją na rynku, Jotun podejmuje także stale nowe inwestycje. Ostatnie z nich to m.in. nowe fabryki na Filipinach, w Birmie i Malezji, a także nowa siedziba i centrum badawcze w rodzimej Norwegii.

Źródło: Jotun

Dowiedz się więcej o firmie