a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneJotun Polska chroni przed czasem iglicę we Wrocławiu

Jotun Polska chroni przed czasem iglicę we Wrocławiu

Słynna iglica przed Halą Stulecia we Wrocławiu została odświeżona dzięki firmie Jotun Polska. To już druga odsłona akcji „Chronimy przed czasem”, w ramach której odnawiane są ikoniczne, zabytkowe obiekty w różnych miastach Polski.

Jotun Polska iglica Wrocław

Iglica jest jednym z symboli Wrocławia. Fot. Barbara Maliszewska / Wikimedia Commons

Przy okazji renowacji Jotun Polska przypomina kilka ciekawych faktów związanych z iglicą. Została ona wzniesiona w 1948 roku. Obecnie jej wysokość to 90 m, pierwotnie jednak mierzyła 100 m, a na jej czubku znajdował się parasol z 8 lustrami. Po uszkodzeniu luster w wyniku burzy parasol został zdemontowany, a demontażu podjęło się dwóch śmiałków – studentów-ochotników. Wspięcie się na szczyt zajęło im ponad dobę! W roku 1982, w stanie wojennym, o iglicy znów zrobiło się głośno, ponieważ zawisła na niej polska flaga, którą umieścił tam Marian Krzemiński.

iglica Wrocław Jotun Polska

Fot. Jotun Polska

Ten słynny obiekt o bogatej historii został właśnie odświeżony – dzięki Jotun Polska. Firma dostarczyła 400 litrów farb ochronnych oraz pokryła wszystkie koszty malowania i konserwacji obiektu. Samo położenie iglicy było nie lada wyzwaniem i trwało 3 dni. Wieża o masie 44 ton została podniesiona przy pomocy specjalnego dźwigu; pomogli również alpiniści.

Renowacja wrocławskiej wieży to już kolejna odsłona akcji „Chronimy przed czasem”. Pierwszym odnowionym obiektem było ogrodzenie Parku Oliwskiego w Gdańsku.

Źródło: Jotun, PIKS

Dowiedz się więcej o firmie