Dwutlenek węgla jako surowiec do produkcji użytecznych związków chemicznych? Właśnie taki projekt realizuje obecnie – we współpracy z trzema partnerami – jeden z niemieckich producentów z branży chemicznej.

Projekt PlasCO2 realizowany jest przez Evonik wraz z trzema partnerami: Instytut Katalizy Leibniza (LIKAT), Instytut Badań nad Plazmą Leibniza (INP) oraz Rafflenbeul Anlagen Bau GmbH. Inicjatywa otrzymała duże dofinansowanie – ponad 1,8 mln € – od niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych.
Nowy świat chemii
Celem projektu jest wykorzystanie dwutlenku węgla (CO2) jako surowca do produkcji związków czterowęglowych (C4). Jak mówi koordynator PlasCO2 prof. Robert Franke:
Jeśli uda nam się wykorzystać dwutlenek węgla jako surowiec, nie tylko znacząco przyczynimy się do redukcji śladu węglowego, ale również wytyczymy ścieżkę do zupełnie nowego świata chemii.
Podstawą projektu jest konwersja dwutlenku węgla wraz z wodorem do tlenku węgla. Jako efektywne źródło energii w procesie wykorzystana ma zostać plazma niskotemperaturowa. By ją uzyskać, planowane jest zbudowanie nowego rodzaju reaktora zasilanego energią odnawialną. Efektem całego procesu mają być organiczne związki czterowęglowe, które będą mogły posłużyć z kolei do wyrobu plastyfikatorów czy specjalistycznych produktów petrochemicznych.

Za cztery lata pilotażowy zakład
Evonik przewiduje, że po około czterech latach prac możliwe będzie zbudowanie pilotażowego zakładu wytwarzającego plazmę z odnawialnych surowców. Dr Marc Oliver Kristen, menedżer projektu PlasCO2, komentuje:
Aby przeprowadzić zaplanowane badania podstawowe zorientowane na praktyczne zastosowanie, potrzebujemy ekspertyzy naszych partnerów z instytutów badawczych i innych firm. Dofinansowanie ministerstwa także jest kluczowe z punktu widzenia realizacji tak ambitnych i innowacyjnych celów.
Źródło: Evonik