a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiJak pozbyć się dwutlenku węgla, zamieniając go w surowiec

Jak pozbyć się dwutlenku węgla, zamieniając go w surowiec

Dwutlenek węgla jako surowiec do produkcji użytecznych związków chemicznych? Właśnie taki projekt realizuje obecnie – we współpracy z trzema partnerami – jeden z niemieckich producentów z branży chemicznej.

Plazma niskotemperaturowa działa w temperaturze na poziomie zaledwie 30°C. Fot. arch. Evonik

Projekt PlasCO2 realizowany jest przez Evonik wraz z trzema partnerami: Instytut Katalizy Leibniza (LIKAT), Instytut Badań nad Plazmą Leibniza (INP) oraz Rafflenbeul Anlagen Bau GmbH. Inicjatywa otrzymała duże dofinansowanie – ponad 1,8 mln € – od niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych.

Nowy świat chemii

Celem projektu jest wykorzystanie dwutlenku węgla (CO2) jako surowca do produkcji związków czterowęglowych (C4). Jak mówi koordynator PlasCO2 prof. Robert Franke:

Jeśli uda nam się wykorzystać dwutlenek węgla jako surowiec, nie tylko znacząco przyczynimy się do redukcji śladu węglowego, ale również wytyczymy ścieżkę do zupełnie nowego świata chemii.

Podstawą projektu jest konwersja dwutlenku węgla wraz z wodorem do tlenku węgla. Jako efektywne źródło energii w procesie wykorzystana ma zostać plazma niskotemperaturowa. By ją uzyskać, planowane jest zbudowanie nowego rodzaju reaktora zasilanego energią odnawialną. Efektem całego procesu mają być organiczne związki czterowęglowe, które będą mogły posłużyć z kolei do wyrobu plastyfikatorów czy specjalistycznych produktów petrochemicznych.

Prof. Robert Franke. Fot. arch. Evonik

Za cztery lata pilotażowy zakład

Evonik przewiduje, że po około czterech latach prac możliwe będzie zbudowanie pilotażowego zakładu wytwarzającego plazmę z odnawialnych surowców. Dr Marc Oliver Kristen, menedżer projektu PlasCO2, komentuje:

Aby przeprowadzić zaplanowane badania podstawowe zorientowane na praktyczne zastosowanie, potrzebujemy ekspertyzy naszych partnerów z instytutów badawczych i innych firm. Dofinansowanie ministerstwa także jest kluczowe z punktu widzenia realizacji tak ambitnych i innowacyjnych celów.

Źródło: Evonik