We Francji powstanie nowe laboratorium, które będzie badać proces fotopolimeryzacji i opracowywać nowe materiały sieciowane UV. To inicjatywa m.in. jednego z producentów dodatków i powłok.

Współpracę z francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS – fr. Centre national de la recherche scientifique) oraz Université de Haute-Alsace ogłosiła firma Arkema. Wspólnie mają uruchomić nowe laboratorium w Mulhouse Materials Science Institute (IS2M).
Na drodze do nowych materiałów sieciowanych UV
Nowy obiekt ma przyspieszyć badania nad fotopolimeryzacją – innowacyjną technologią, która jest finansowo opłacalna i nie wymaga wykorzystania rozpuszczalników – oraz pomóc odkryć nowe, bardziej przyjazne środowisku materiały sieciowane UV. Jak mówi Armand Ajdari, dyrektor ds. badań i rozwoju w Arkema:
Cieszymy się, że możemy otworzyć wraz z CNRS oraz Université de Haute-Alsace wspólne laboratorium, które przyspieszy naszą owocną współpracę. Ewolucja technik fotopolimeryzacji sprzyja bardziej wydajnym i zrównoważonym procesom, materiałom i rozwiązaniom – zgodnie ze strategią firmy Arkema.
Laurent Peyronneau, wiceprezes oddziału Arkema Coating Additives, dodaje, że celem wspólnego przedsięwzięcia jest otrzymanie bardziej zrównoważonych materiałów fotopolimerowych do takich zastosowań jak kleje, druk 3D, kompozyty, elektronika oraz powłoki. Dzięki niemu Arkema będzie w stanie zaoferować więcej w zakresie zrównoważonego rozwoju wzdłuż całego łańcucha wartości.
Wieloletnie doświadczenie
Arkema już od lat zajmuje się projektowaniem i sprzedażą specjalistycznych materiałów dla fotopolimeryzacji pod swoją marką Sartomer®. Sieciowanie UV to jedna z ważnych technologii o niskiej emisji LZO, na których skupia się Arkema – obok systemów wodorozcieńczalnych, proszkowych oraz o wysokiej zawartości części stałych.
Źródło: Arkema