Barwy zachwycają od wieków. Malarze starają się odtworzyć je na swoich obrazach, poeci próbują oddać ich piękno przy pomocy słów, mało kto jednak zastanawia się, skąd bierze się kolor. Od czego zależy, czy dany pigment jest czerwony czy niebieski? I jak to możliwe, że niektóre materiały są przezroczyste?
Kolor pigmentu to efekt tego, że każdy pigment absorbuje światło z określonego zakresu długości fali bardziej niż z innych. Nie zaabsorbowane światło zostaje odbite i wraca do naszego oka, pobudzając znajdujące się w siatkówce komórki zwane czopkami. To właśnie światło odbite decyduje o tym, jaką barwę widzimy.
Obiekt ma więc taki kolor, którego długość fali jest w najmniejszym stopniu absorbowana przez dany materiał. Zielony pigment pochłania wszystkie fale oprócz tych o długości odpowiadającej barwie zielonej, niebieski – wszystkie oprócz tych odpowiadających niebieskiemu itd. Czarny pigment absorbuje wszystkie fale z zakresu widzialnego, biały – wszystkie odbija.
W przypadku tworzyw bezbarwnych odbicie nie zachodzi, ponieważ praktycznie nie występują w nich wolne elektrony i światło w postaci fotonów nie ma jak wejść w interakcję z materiałem. Po prostu przechodzi ono przez taki materiał i dlatego jest on postrzegany jako bezbarwny.
To, jakie fale pochłania a jakie odbija dany pigment, zależy od jego budowy. Dlatego też pigmenty organiczne i nieorganiczne o różnych strukturach i składzie charakteryzują się odmiennymi kolorami. Czysta fizyka i chemia – oto, co kryje się za oszałamiającymi nasze zmysły barwami. Ale to, jak na nas oddziałują, to już działka psychologii…