a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweInteligentna powłoka odpychająca wodę lub olej

Inteligentna powłoka odpychająca wodę lub olej

Powłoki superhydrofobowe to z pewnością technologia przyszłości, ale naukowcy z Chin poszli o krok dalej. Opracowali oni powłokę, która w zależności od pH jest superhydrofobowa (w powietrzu) lub superoleofobowa (w wodzie).

inteligentna powłoka superhydrofobowa superoleofobowa

Fot. 12019 / pixabay.com

Propozycja badaczy to transparentna, inteligentna powłoka, której zwilżalność przez wodę w powietrzu oraz zwilżalność przez olej w wodzie są zależne od pH. To zasługa blokowych kopolimerów wrażliwych na pH, umieszczonych na powierzchni.

Uzyskana powierzchnia nie tylko jest superhydrofobowa w powietrzu, ale również wykazuje podwodną superoleofobowość, jeśli zostanie poddana działaniu kwasu. Właściwości te są odwracalne i można je dowolną ilość razy zmieniać, dostosowując pH powierzchni. Powłoka zachowuje swoją superhydrofobowość / superoleofobowość nawet po starciu piaskiem lub zanurzeniu w roztworze NaCl jeszcze przez siedem dni.

Technologia może znaleźć zastosowanie na strojach do pływania i nurkowania, zaworach mikroprzepływowych, szybach samochodowych i panelach słonecznych. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Materials & Design”.

Źródło: european-coatings.com