REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Instytut Friedriecha Loefflera z materiałami Sika

Obiekty, w których badane są groźne dla zdrowia i życia ludzkiego patogeny, wymagają doskonałych zabezpieczeń także w zakresie materiałów budowlanych. Dlatego też wykończenie nowych budynków Instytutu Friedriecha Loefflera (FLI) w niemieckim Greifswaldzie było nie lada wyzwaniem! Zastosowano specjalistyczne produkty firmy Sika.

Instytut Friedriecha Loefflera Sika

Fot. arch. Sika

Instytut Friedriecha Loefflera (FLI) to istniejące od roku 1910 centrum badań weterynaryjnych. Jego założyciel, dr Friedriech Loeffler, był pionierem badań nad pryszczycą u bydła – jako pierwszy stwierdził on, że przyczyną choroby jest nie bakteria, a wirus.

W obiekcie badane są dziś najniebezpieczniejsze dla zdrowia i życia ludzkiego drobnoustroje, dlatego też niektóre jego obszary spełniać muszą najwyższy poziom bezpieczeństwa biologicznego (BioSafety Level) – BSL 4. Laboratorium, w którym przeprowadzane są podobne badania, musi być całkowicie wodoszczelne, a jego elewacje – hermetyczne, paro- i gazoszczelne. Wszystkie powierzchnie często poddawane są czyszczeniu i dezynfekcji, toteż od farb ściennych i powłok posadzkowych wymaga się doskonałej odporności na chemiczne środki czyszczące.

Materiały i rozwiązania spełniające te wymogi dostarczyła firma Sika. Na podłodze zastosowano wodo-, paro- i gazoszczelną, wysoce odporną posadzkę Sikafloor-381 z materiałem gruntującym z żywicy Sikafloor-156. Ta epoksydowa żywica wykorzystana również została do wykonania w miejscach styku ścian z podłogą i sufitem oraz na krawędziach i narożnikach ścian specjalnych cokolików ułatwiających czyszczenie i dezynfekcję. W częściach budynku, które nie wymagały tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego, zastosowano materiał Sikafloor-2530 W.

Fot. arch. Sika

Fot. arch. Sika

Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenia samych ścian i sufitów, posłużyły do tego tiksotropowe zaprawy uszczelniające Icoment 520 oraz SikaCor 277 i 331 W. Dodatkową ochronę oraz łatwość czyszczenia i dezynfekcji zagwarantowały nawierzchniowe powłoki ochronne Sikagard Wallcoat N oraz SikaCor EG 5.

Źródło: Sika

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA