a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweINSQUIN – ekologiczne powlekanie tkanin

INSQUIN – ekologiczne powlekanie tkanin

Firma Bayer MaterialScience ogłosiła, że wprowadza do użytku swoją nową technologię INSQUIN. Jest to technika nanoszenia powłok poliuretanowych na tkaniny w przyjazny dla środowiska sposób – bez wykorzystania rozpuszczalników.

INSQUIN

INSQUIN to ekologiczna metoda nanoszenia powłok poliuretanowych na tkaniny,
opracowana w laboratoriach Bayer MaterialScience. Fot. arch. Bayer

Od kiedy prawie 80 lat temu Otto Bayer otrzymał poliuretan drogą reakcji chemicznej, polimer ten zdążył zyskać niesamowitą popularność. Wśród jego licznych zastosowań pojawiły się również powłoki na tkaniny. Według danych Bayer MaterialScience każdego roku warstwami poliuretanowymi powlekane jest 7 miliardów par butów, 2 miliardy toreb oraz miliard innych elementów garderoby (koszulki, spodnie, kurtki). To ogromny przemysł, który może poważnie zaszkodzić środowisku.

Dlatego też firma opracowała nową technologię INSQUIN, która nie tylko nie wykorzystuje szkodliwych rozpuszczalników, ale i zmniejsza zużycie wody o 95%, zaś zużycie energii – o 50% (w stosunku do konwencjonalnych metod). To bardzo efektywne rozwiązanie, które z pewnością zainteresuje wytwórców tkanin i projektantów.

Dla mody i dla sportu

Możliwości, jakie daje INSQUIN wykorzystać można zarówno w branży mody jak i w przemyśle sportowym, gdzie stale rosną wymagania wobec nowoczesnego obuwia, odzieży czy materiałów na śpiwory, namioty, plecaki. Szczególnie przydatną technologia ta może się okazać przy wytwarzaniu sztucznej skóry z powłoką poliuretanową, której produkcja jest dziś ogromna – co roku z fabryk wychodzi około 4 miliardy metrów kwadratowych tego materiału!

Ścisła współpraca z wytwórcami odzieży

Bayer uruchomił już pilotażowe linie produkcyjne w Niemczech i Chinach, dzięki którym inwestorzy będą mogli lepiej zapoznać się z technologią INSQUIN i poznać jej zalety. W ramach programu Partner Manufacturer Program firma liczy na ścisłą współpracę z przedsiębiorstwami odzieżowymi i sportowymi, które zamierza wspierać na różnych etapach łańcucha dostaw – zarówno w fazie projektowania, jak i przyjaznej środowisku produkcji tkanin i odzieży.

Źródło: Bayer MaterialScience