REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Hydrogenizacja – żelazo zamiast metali ciężkich

Hydrogenizacja, lub inaczej uwodornienie, to proces stosowany bardzo szeroko – w przemyśle żywieniowym (do produkcji margaryny), petrochemicznym, farmaceutycznym, a także przy wytwarzaniu składników farb. Niestety zwykle jako katalizatory wykorzystuje toksyczne metale ciężkie. Japońskim naukowcom udało się jednak znaleźć alternatywę.

hydrogenizacja żelazo

Fot. hberends (sxc.hu)

Na pomysł, jak uczynić hydrogenizację przyjaźniejszą środowisku, wpadli badacze z McGill University w Montrealu oraz Institute for Molecular Science w Tokio. Zaproponowali oni, aby w roli katalizatora zamiast dotychczas stosowanych palladu i platyny obsadzić żelazo.

Nie jest to nowa myśl. Choć pallad i platyna są bardzo efektywne jako katalizatory, są również toksyczne, nieodnawialne i bardzo kosztowne, dlatego nad środkami zastępczymi zastanawiano się od dawna. Niektórzy badacze proponowali już żelazo, ale pomysł ostatecznie porzucili, nie mogli bowiem poradzić sobie z podstawowym problemem – faktem, że metal ten w środowisku wodnym bogatym w tlen rdzewieje. A korozja wstrzymuje jego aktywność katalityczną.

Choć znalezienie rozwiązania wydawało się w tym wypadku niemożliwe, japońscy naukowcy dokonali tego. Udało im się uzyskać nanocząstki żelaza, świetnie radzące sobie nawet w roztworach etanolu zawierających 90% wody.

Jak to zrobili? Sekret tkwi już w sposobie produkcji nanocząstek – muszą być one wytwarzane bezpośrednio w obrębie matrycy polimerowej. Zachowuje się ona wówczas jak skafander bezpieczeństwa – chroni żelazo przed korozją, umożliwiając mu jednak wchodzenie w reakcję ze składnikami roztworu.

Nie jest to zjawisko, które łatwo wytłumaczyć. Sami jego odkrywcy nie potrafią wyjaśnić jego natury, w najbliższym czasie jednak będą kontynuować badania, aby dokładnie poznać jego mechanizm. A póki co oferują tanią i skuteczną alternatywę, która być może wkrótce wyprze szkodliwe metale ciężkie i pozwoli na ekologiczną produkcję różnych wyrobów, w tym także farb.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA