a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweHydrofobowe jajka nurzyka inspiracją dla nauki

Hydrofobowe jajka nurzyka inspiracją dla nauki

Duże odkrycia często zawdzięczamy przypadkom. Gdyby pewnego razu w Royal Veterinary College ktoś z naukowców nie wylał niechcący wody na jajka nurzyka, nikt nie zwróciłby uwagi na niezwykłe właściwości ich skorupek. A tak – jesteśmy na tropie kolejnego inspirowanego naturą materiału, który może się okazać niezwykle przydatny w przemyśle.

jajka nurzyka

Fot. Wikimedia Commons

Mocarne, samooczyszczające się skorupki jajek nurzyka pozwalają mu przetrwać w trudnych warunkach, w jakich żyje – na nieosłoniętych klifach, w mgiełce słonej morskiej wody. Jak mówi jednak dr Steven Portugal z University of London, wiele innych rodzajów ptaków wiedzie podobny żywot, lecz tylko nurzyki nurzyki pochwalić się mogą tak pancernymi jajkami. Są więc pod tym względem unikatowe.

Niezwykłe właściwości skorupek jajek nurzyka streścić można w kilku słowach. Po pierwsze, dzięki swej specyficznej nanostrukturze są wysoce hydrofobowe – dzięki temu same się oczyszczają, a morska woda nie pozostaje na nich długo. Po drugie – mają bardzo chropowatą powierzchnię, dlatego nie staczają się tak łatwo z klifu lub z ptasiej nogi. Po trzecie – są bardziej przepuszczalne dla gazów, aby pisklę mogło swobodnie oddychać mimo wysokiej zawartości soli w morskiej mgiełce.

Naukowcy twierdzą, że strukturę tę można odtworzyć, co byłoby po powłokach na wzór liścia lotosu kolejnym dużym osiągnięciem nauki inspirowanym naturą. Referat o budowie skorupki jajka nurzyka zaprezentowano podczas tegorocznej konferencji Stowarzyszenia Biologii Eksperymentalnej w Walencji.

Źródło: european-coatings.com