a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweHempel monitoruje efektywność farb dla Euronav

Hempel monitoruje efektywność farb dla Euronav

Euronav, jedna z największych na świecie firm transportujących ropę naftową, postanowiła sprawdzić rzeczywistą efektywność farb przeciwporostowych. Dzięki systemowi monitorującemu firmy Hempel udało jej się stwierdzić, jak bardzo zmieniło się zużycie paliwa i emisja dwutlenku węgla po zastosowaniu specjalistycznej powłoki.

Hempel Euronav

Fot. arch. Hempel

Organizmy morskie przyczepiające się do kadłuba statku zwiększają jego masę, a co za tym idzie – również zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Wielu producentów farb przeciwporostowych zapewnia, że ich produkty zapobiegają temu zjawisku, jednak ich rzeczywisty wpływ na zużycie paliwa potwierdzić można tylko zbierając dokładne dane.

Na życzenie firmy Euronav Hempel – we współpracą z DNV GL, niezależnym doradcą w branży morskiej – opracował system umożliwiający zebranie tych danych. Ekipa Hull Performance Team zaczęła monitorować stan kadłuba i śruby oraz parametry dotyczące zużycia paliwa na trzech okrętach Euronav na sześć miesięcy przed aplikacją systemu Hempaguard X7.

Obserwacja trwała rok. W sześć miesięcy po aplikacji potwierdzono, że efektywność napędu znacząco się zwiększyła. Firmę Euronav przekonały uzyskane dane. Zdecydowała się ona zamienić obecne systemy powłokowe na Hempaguard X7 na kolejnych dwóch okrętach – VLCC Sandra oraz Suezmax Maria.

Źródło: Hempel

Dowiedz się więcej o firmie