REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Grafenowy skaner odkryje tajemnice sztuki

Czy można zajrzeć „do wnętrza” obrazu? Sprawdzić, co kryje się pod warstwami farby? Teraz tak – dzięki specjalnemu skanerowi opracowanemu przez naukowców z Hiszpanii.

grafenowy skaner

Dzięki grafenowi dzieła sztuki nie będą już mieć przed nami sekretów. Fot. ** RCB ** / Foter.com / CC BY

Skaner, który odkryje przed nami tajemnice dzieł sztuki, powstał w ramach programu INSIDDE. Nazwa jest przewrotna – z jednej strony to po prostu skrót (Integration of cost-effective Solutions for Imaging, Detection, and Digitization of hidden Elements in paintings), z drugiej – gra słów (ang. inside – wewnątrz). W ramach trzyletniego projektu, który w tym roku dobiega końca, naukowcy z Uniwersytetu w Oviedo podjęli współpracę z hiszpańskimi muzeami.

Nauka i sztuka za pan brat

Nauka ma dziś również w sztuce wiele do powiedzenia. Można ją wykorzystać do badania, odkrywania i obrazowania ukrytych w dziełach sztuki struktur, pigmentów, substancji czy interesujących defektów. Możliwości takie oferuje właśnie opracowany przez hiszpańskich badaczy skaner.

Pracuje on w różnych częstotliwościach z zakresu teraherców (THz), zaś jako powielacz częstotliwości służy tu cudowny materiał ostatnich lat – grafen. Jak tłumaczy Samuel Ver Hoeye, specjalista od telekomunikacji, jest on w stanie w stosunkowo prosty sposób generować wyższe częstotliwości z sygnałów o częstotliwościach niższych. Pozwala to głębiej wniknąć w strukturę obrazu i dokładniej zbadać jego skład chemiczny.

Tajemnicze odkrycia

Przy pomocy urządzenia można badać zarówno dwuwymiarowe obrazy, jak i obiekty trójwymiarowe – rzeźby, ceramikę itd. Kluczowa jest tu precyzja – jeśli skany nie zostaną dokładnie złożone, otrzymamy fatalną rekonstrukcję koloru i uzyskany obraz nie będzie czytelny ani wiarygodny.

Dotychczas skaner testowany był w Muzeum Sztuk Pięknych w Asturii. Naukowcy z dużym entuzjazmem mówią o swoich pierwszych odkryciach – na jednym z obrazów pod warstwami farby znajdowała się tajemnicza liczba 34, a pierwotne kolory niektórych strojów na malowidle różniły się od ostatecznych…

Za pięć lat na rynku?

Skaner grafenowy jest tańszy od podobnych sprzętów stosowanych do tej pory, ma więc większe szanse na sukces rynkowy. Prócz tego jest urządzeniem kompaktowym, można go więc przewozić na duże odległości i badać dzieła sztuki na przykład na miejscu w muzeum. Twórcy nowej technologii liczą na to, że wejdzie ona na rynek w ciągu najbliższych pięciu lat.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA