a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweGrafen wchodzi w fazę komercyjnego sukcesu

Grafen wchodzi w fazę komercyjnego sukcesu

Z fazy obiecującej technologicznej nowinki grafen przechodzi w fazę dynamicznego rozwoju rynku. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu IDTechEx.

Fot. seagul / pixabay.com

Dotychczas komercjalizacja grafenu przebiegała stosunkowo powoli, ponieważ wciąż pozostawało do pokonania wiele barier technicznych i handlowych. Eksperci firmy IDTechEx twierdzą jednak, że obecnie sytuacja się zmienia – grafen wchodzi właśnie w kolejną, wzrostową fazę rynkową. Staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem m.in. w kompozytach polimerowych dla branży samochodowej, rozpraszaczach ciepła w smartfonach, elastomerach przemysłowych, powłokach antykorozyjnych i wielu innych.

Udział w branży farb rośnie

W swoim najnowszym raporcie IDTechEx przedstawia perspektywy rozwoju rynku grafenu w latach 2023–2033. Stwierdza w nim, że choć o grafenie mówi się w ostatnim czasie sporo, jego rynek jest wciąż niewielki. Duży wzrost zainteresowania w najbliższym czasie ma jednak sprawić, że do roku 2032 wartość rynku przekroczy już 1 mld $.

Warto jednak uświadomić sobie, że mamy do czynienia z bardzo złożonym rynkiem. Nie dotyczy on jednego produktu wykorzystywanego w jednej aplikacji. Poszczególne wyroby i procesy są obecnie w różnym stadium rozwijania i wymagają zaangażowania wielu różnych partnerów wzdłuż łańcucha dostaw.

Raport IDTechEx pokazuje m.in., jak obecnie rynek kształtuje się pod kątem zastosowań grafenu i jak będzie się pod tym względem zmieniał. Z wykresów wynika, że jego udział w branży farb i powłok (w tym powłok antykorozyjnych), tuszów, klejów i tkanin będzie rósł.

Fot. arch. IDTechEx

Ponad 150 wywiadów

Czytelnicy raportu otrzymują obszerną informację na temat rynku. Na wstępie dowiadują się o różnych typach i formach grafenu dostępnych na rynku (m.in. proszek, warstwy, włókna, membrany) oraz o procesach związanych z jego produkcją (eksfoliacja, utlenianie-redukcja, CVD, plazma). Nie brak i doniesień o opracowywanych aktualnie procesach produkcyjnych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Analizowane są także łańcuchy dostaw z uwzględnieniem różnych form grafenu. W kompleksowy sposób (produkty, przychody, zysk/strata, zdolności produkcyjne, współprace) przedstawieni zostali najważniejsi gracze oraz porównane ich cenniki. Twórcy raportu uwagę poświęcają również materiałom konkurencyjnym, takim jak dodatki węglowe o zdolnościach przewodzących (np. carbon black). W raporcie wykorzystane zostały wywiady z ponad 150 firmami działającymi na różnych odcinkach łańcucha dostaw.

Perspektywy rozwoju

Wreszcie – ważną częścią raportu są oczywiście prognozy dotyczące dalszego rozwoju rynku. Analitycy przygotowali je dla następnych dziesięciu lat, dzieląc rynek na 18 obszarów zastosowań i przewidując ich rozwój pod względem wartości i wielkości produkcji.

Do zaprezentowanych obszarów zastosowań należą m.in. przechowywanie energii (baterie i superkondensatory), zarządzanie ciepłem, kompozyty polimerowe, kompozyty metaliczne, beton, tusze przewodzące, powłoki, sensory, fotonika, tranparentne warstwy przewodzące, tranzystory, membrany i tkaniny. Według autorów raportu sytuacja wygląda najbardziej obiecująco w przypadku branży sensorów oraz zastosowań optoelektronicznych.

Źródło: IDTechEX, coatingsworld.com