a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby przeciwporostowe pod lupą

Farby przeciwporostowe pod lupą

W piśmie Journal od Coatings Technology and Research opublikowana została szczegółowa analiza wpływu farb przeciwporostowych na środowisko. Autorzy oparli się w niej na obszernym zestawie danych ilościowych zaczerpniętych z literatury.

fot. Milano (stockfreeimages.com)

Badania ostatnich lat wykazały, jak niekorzystny wpływ na dynamikę ruchu i zużycie paliwa wywierają organizmy morskie porastające kadłub statku. W świetle tych wyników stosowanie farb przeciwporostowych jest wręcz koniecznością. Niestety jednak wciąż najczęściej wykorzystywanymi w tym celu produktami są farby samopolerujące się. W miarę ścierania pod wpływem ruchu wody uwalniają one toksyny, które unieszkodliwiają algi i skorupiaki, ale często również przenikają do środowiska i czynią szkodę innym morskim stworzeniom.

Jako alternatywę dla tych środków autorzy analizy prezentują funkcjonujące na innych zasadach hydrofobowe i hydrofilowe powłoki przeciwporostowe. Ich działanie na ogół polega na utrudnianiu organizmom morskim przylegania do powierzchni kadłuba, można więc powiedzieć że wyprzedzają o krok standardowe farby antyfoulingowe. A jako przyjazne środowisku są zdecydowanie bardziej godne polecenia.

Źródło: european-coatings.com