REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nanopowłoka dla większej efektywności paneli słonecznych

Już nie po raz pierwszy nanotechnologie okazują się podstawą innowacyjnych rozwiązań. Tym razem naukowcy z nowojorskiego instytutu badawczego wykorzystali je do otrzymania antyrefleksyjnej powłoki o wysokiej skuteczności. Zgodnie z zapewnieniami panele słoneczne, na których tego typu warstwa zostanie zaaplikowana, będą pracowały dużo bardziej efektywnie.

fot. sundstrom (rgbstock.com)

Ilość światła, jaka odbija się od powierzchni danego materiału, zależy od charakterystycznej dla niego wielkości – współczynnika załamania. W przypadku powłok antyrefleksyjnych powinien być on jak najmniejszy, bowiem wówczas mniej światła się odbija, a więcej ulega absorpcji w materiale i zostaje przetworzone na energię elektryczną zgodnie z zasadą działania ogniwa fotowoltaicznego.

Najmniejszy współczynnik załamania spośród wszystkich substancji wykazują gazy (w tym powietrze) – jest on u nich zbliżony do 1. Nie ma jednak możliwości wykorzystania ich w cienkowarstwowych urządzeniach optoelektronicznych, które wymagają przezroczystych substancji stałych. Od lat poszukiwane są jak najbardziej odpowiednie materiały do tej roli. Przez długi czas palma pierwszeństwa przysługiwała fluorkowi magnezu, szczycącemu się współczynnikiem o wartości 1,39. Uważano, że wyznacza on limit, poniżej którego nie jesteśmy już w stanie zejść.

A jednak udało się to grupie profesora Schuberta z Rensselaer Polytechnic Institute, nie bez skromnej pomocy nanotechnologii. Naukowcy uzyskali nanoporowaty materiał zbudowany z dwutlenku krzemu (SiO2), tlenku indu i cyny (ITO) oraz dwutlenku tytanu (TiO2), którego współczynnik załamania można regulować w zależności od potrzeb – wystarczy zmodyfikować porowatość. W ten sposób udało im się osiągnąć wartość na poziomie nawet 1,05!

Bazując na swoim wynalazku profesor Schubert proponuje czterowarstwową powłokę antyrefleksyjną. Jak przekonuje, produkcja paneli fotowoltaicznych z tego typu pokryciem nie nastręczy żadnych szczególnych problemów – można zastosować standardowe procedury wytwórcze. Pomysł brzmi bardzo obiecująco i bardzo możliwe, że już wkrótce ruszy masowa produkcja innowacyjnych, bardziej efektywnych paneli słonecznych.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA