a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneMetale ziem rzadkich w walce z korozją

Metale ziem rzadkich w walce z korozją

Projekt naukowców z Missouri University of Science and Technology, dotyczący nowych powłok antykorozyjnych, został doceniony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Składnikiem zwalczającym korozję w zaproponowanych przez badaczy farbach są tzw. pierwiastki ziem rzadkich.

fot. Maxike (stockfreeimages.com)

Metale ziem rzadkich to pierwiastki – głównie z grupy lantanowców – o charakterystycznych właściwościach, obecne w naturze jako węglany, tlenki, fosforany i krzemiany. Ich nazwa pochodzi stąd, że po raz pierwszy odkryto je w rzadko występujących minerałach. Dziś wiadomo, że stanowią 1/7 wszystkich naturalnych pierwiastków, a ponieważ opiera się na nich dzisiejszy przemysł i nowoczesne technologie, prowadzi się ich intensywne wydobycie.

Jednym z nich jest prazeodym. To właśnie on, w postaci tlenku prazeodymu, wykorzystany został jako składnik antykorozyjny w formule jednej z zaproponowanych przez naukowców powłok. Według badaczy z Materials Research Center (MRC), centrum naukowego podlegającego Missouri University of Science and Technology, związek ten może z powodzeniem zastąpić powszechnie stosowany w antykorozyjnych systemach wojskowych sześciowartościowy chrom.

Po co szukać alternatyw? Sześciowartościowy chrom jest niewątpliwie skuteczny w walce z korozją, jest jednak również toksyczny i kancerogenny. Ma zdolność przenikania do wnętrza komórek, gdzie redukuje się do chromu trójwartościowego chętnie wiążącego się m.in. z DNA, powodując mutacje nowotworowe.

Związki pierwiastków ziem rzadkich, np. prazeodymu czy ceru, są bez porównania mniej szkodliwe, dlatego projekt opartych na nich farb na samoloty wojskowe przykuł uwagę specjalistów z Departamentu Obrony i znalazł się wśród czterech nagrodzonych w ramach programu SERDP (Strategic Environmental Research and Development Program).

SERDP to rządowa inicjatywa, której celem jest przyswojenie przyjaznych środowisku, oszczędnych i funkcjonalnych technologii w przemyśle wojskowym. Prócz powłok antykorozyjnych bazujących na pierwiastkach ziem rzadkich, w kontekście SERDP pisaliśmy także o farbach proszkowych PPG na pojazdy i sprzęt wojskowy.

Źródła: european-coatings.com, EPA, Netzsch