a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby proszkowe – szanse i wyzwania dla rynku do 2025

Farby proszkowe – szanse i wyzwania dla rynku do 2025

Pandemia COVID-19 pozostała nie bez wpływu na sektor farb proszkowych, ale nie powstrzymała dynamicznego wzrostu tego rynku. Powłoki proszkowe są już standardem w branży motoryzacyjnej i sprzętu AGD, znajdują też coraz to nowe zastosowania. O tym wszystkim donosi raport MarketsandMarkets.

farby proszkowe rynek raport MarketsandMarkets

Branża AGD w roku 2020 była największym obszarem zastosowań farb proszkowych. Fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com

Według prognoz MarketsandMarkets rynek farb proszkowych, w roku 2020 wart 11,6 mld $, do roku 2025 ma zwiększyć swoją wartość do 14,9 mld $, co oznacza wzrost na poziomie 5,2% rocznie. Rynek rozwija się szczególnie dynamicznie w regionie Azji i Pacyfiku. Rośnie zapotrzebowanie na powłoki proszkowe m.in. w motoryzacji i branży meblarskiej.

Motoryzacja szansą dla rynku

Farby proszkowe mają szeroki zakres zastosowań – są wykorzystywane m.in. we wspomnianej już branży samochodowej i meblarskiej, sprzętu AGD, budownictwie czy ogólnej branży przemysłowej. A ponieważ wciąż pojawiają się nowe pomysły na ich zastosowanie, popyt rośnie.

Stabilny wzrost zapewni im w najbliższym czasie przemysł meblarski i sprzętu AGD. W motoryzacji są one wykorzystywane wewnątrz samochodów – m.in. na klamkach, zderzakach, przyciskach do otwierania okien – a także na sprężynach śrubowych czy amortyzatorach. Nowe rynki zainteresowane powłokami proszkowymi to na przykład IT oraz telekomunikacja.

Eksperci zwracają uwagę na branżę samochodową jako dużą szansę dla farb proszkowych. Obecnie w motoryzacji trwają intensywne prace nad nowymi technologiami, tymczasem powłoki proszkowe zdobyły zaufanie producentów samochodów jako rozwiązanie wytrzymałe, odporne na korozję, a także charakteryzujące się walorami estetycznymi. Transparentne lakiery proszkowe są coraz chętniej stosowane jako wykończenie na karoseriach.

Grubość powłoki i ekologia – główne przeszkody

Jednym z najważniejszych czynników ograniczających rozwój rynku jest fakt, że farby proszkowe tworzą na podłożu stosunkowo grubą powłokę. Uzyskanie cienkiej warstwy jest w ich przypadku bardzo trudne, a próby zwykle kończą się powstaniem nierównej powłoki z efektem skórki pomarańczowej, co jest związane z wielkością cząstek oraz temperaturą zeszklenia proszku.

Inna przeszkoda to wprowadzane w ostatnim czasie surowsze przepisy związane z ochroną środowiska, dotyczące przede wszystkim odprowadzania ścieków. We wczesnych fazach procesu powlekania proszkowego powstają odpady w postaci metali, smarów i oleju oraz zawiesin, dlatego w wielu krajach i regionach obowiązujące regulacje ograniczają wykorzystanie tej technologii.

Farby termoutwardzalne na topie

W roku 2020 największym sektorem zastosowań na rynku farb proszkowych był sprzęt AGD. Powłoki proszkowe są wykorzystywane m.in. na lodówkach, suszarkach bębnowych, klimatyzatorach, pralkach, koszach zmywarek. Nowe technologie, rozrost sektora mieszkaniowego, gwałtowna urbanizacja, poprawa standardu życia i coraz większa liczba małych gospodarstw domowych sprawiają, że sektor rośnie.

Jeśli chodzi o rodzaj farb proszkowych, najszybciej rosnąć będzie sektor farb termoutwardzalnych, otrzymywanych z żywic epoksydowych, poliestrowych, akrylowych czy poliuretanowych. Wymagają one niższej temperatury utwardzania niż materiały termoplastyczne, a zapewniają wysoki poziom ochrony przed korozją, zabezpieczają przed uderzeniami i wysoką temperaturą. Choć tradycyjnie w branży motoryzacyjnej i sprzętu AGD stosowane były proszkowe farby epoksydowe, obecnie wykorzystywane są w tych branżach przede wszystkim poliestry i akryle.

Azja i Pacyfik największym rynkiem

Największym i najszybciej się rozwijającym regionem w przypadku farb proszkowych jest Azja i Pacyfik. Z jednej strony sprzyja temu nasycenie rynku w Europie i Ameryce Północnej, z drugiej – prężnie działające w Azji budownictwo (40% całych światowych wydatków na projekty budowlane). Wraz z rosnącymi przychodami mieszkańców zapotrzebowanie również rośnie.

Pewne kłopoty na azjatyckim, a w konsekwencji i światowym, rynku spowodował wybuch pandemii COVID-19. Kraje takie jak Indie, Chiny, Japonia, Singapur czy Tajlandia są głównymi ośrodkami produkcji surowców wykorzystywanych do produkcji farb i powłok – przykładowo Chiny eksportują na cały światowy rynek milion ton żywic rocznie. Dlatego gdy region ten został dotknięty pandemią, pojawiły się problemy z dostawami.

W kwietniu 2020 pandemię mocno odczuły już wszystkie rynki na świecie. Z jej powodu klienci zaczęli rezygnować z drogich technologii polimocznikowych i poliuretanowych. Sprzedaż farb i powłok spadła również wskutek czasowego wstrzymania wielu projektów budowlanych.

Szczegóły w raporcie

W komunikacie dotyczącym raportu MarketsandMarkets podaje również najważniejszych producentów farb proszkowych, działających na światowym rynku. Są to amerykańskie PPG Industries, Sherwin-Williams i Axalta Coating Systems, holenderski AkzoNobel oraz norweski Jotun.

Raport MarketsandMarkets dotyczący rozwoju rynku farb proszkowych do roku 2025 zatytułowany został Powder Coatings Market by Resin Type (Thermoset and Thermoplastic), Coating Method (Electrostatic Spray, Fluidized Bed), End-Use Industry (Appliances, Automotive, General Industrial, Architectural, Furniture), and Region – Global Forecast To 2025.

Źródło: MarketsandMarkets