a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby proszkowe – co słychać na rynku? (3) Nowości

Farby proszkowe – co słychać na rynku? (3) Nowości

Sektor farb proszkowych bardzo szybko się rozwija, by pod wszystkimi względami dorównać powszechnie stosowanym produktom ciekłym. W trzeciej, ostatniej części naszego mini-cyklu o rynku farb proszkowych prezentujemy więc krótki przegląd najnowszych propozycji producentów.

farby proszkowe nowe produkty

Fot. stephanieadams / pixabay.com

Koncern Sherwin-Williams wprowadził do sprzedaży m.in. linię produktów poliestrowych nie zawierających TGIC, POWDURA 4000 Super Durable Polyester Powder. Farby te, przeznaczone na budowlane elementy metalowe, charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, uderzenia, zarysowania i zadrapania – co w architekturze ma spore znaczenie.

Jak wyjaśnia Tabitha McLeish, globalny dyrektor ds. marketingu oddziału Powder, General Industrial Coatings w Sherwin-Williams, proszkowe farby poliestrowe zawierające TGIC są co prawda bardzo wytrzymałe, ale mają swoje wady. Przede wszystkim są mało elastyczne, zwłaszcza gdy powłoka jest grubsza lub wielowarstwowa. Dlatego też jeszcze w roku 2018 firma ma wprowadzić do sprzedaży farby TGIC, które będą wolne od tych mankamentów. Mimo że elastyczne, nie utracą swoich walorów estetycznych oraz wytrzymałości.

Farba kontra korozja, ruch drogowy, kamienie

Z kolei Axalta na początku roku 2017 wprowadziła linię Alesta Lync, system DOD (Dry-on-Dry). Technologia ta zapewnia lepszą ochronę krawędzi przed korozją i pochłania mniej energii – w jednym cyklu sieciowania można utwardzić od razu dwie warstwy farby. W rezultacie czas aplikacji jest krótszy, koszt – niższy, zmniejsza się również emisja dwutlenku węgla.

Inną zeszłoroczną nowinką Axalty jest farba do pokrywania wnętrz rurociągów Nap-Gard 7-0015. To dobra opcja dla klientów, którzy poszukują elastycznych powłok, zapewniających ochronę przed korozją w temperaturach do 105°C. Powstała także antypoślizgowa farba proszkowa Alesta, odporna na ruch o dużym natężeniu oraz agresywne środki chemiczne, a także nowa generacja farb proszkowych na resory samochodowe – świetna ochrona przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kamienie. Termoplastyczne farby Plascoat chronią natomiast obiekty takie jak skrzynie akumulatorowe, ławki parkowe oraz podwozia samochodów wojskowych, sprawdzając się także w bardzo trudnych warunkach.

Estetyka się liczy!

Oczywiście w przypadku farb proszkowych oprócz wytrzymałości liczy się również estetyka. Dlatego też Axalta zaprezentowała niedawno w Europie swoją nową kolekcję odcieni ICONICA – 40 nowych kolorów metalicznych farby Alesta Super Durable. Premiera odbyła się na wystawie mebli i designu w Mediolanie, dlatego goście stoiska mogli na własne oczy zobaczyć, jak nowe odcienie prezentują się pod różnymi kątami.

W planach Axalty na rok 2018 znajdują się nowe farby z efektem metalicznym. A prócz tego – proszki, które mogą być nanoszone na tworzywa sztuczne oraz kompozyty z włóknem szklanym. Jest na co czekać!

Źródło: coatingsworld.com

Dowiedz się więcej o firmie