a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby morskie do 2018 – raport ChemQuest Group

Farby morskie do 2018 – raport ChemQuest Group

Rynek farb morskich dochodzi do głosu! Choć w roku 2015 stanowił tylko 3% całego rynku farb, szybko się rozrasta. I nie przeszkadzają mu w tym nawet najnowsze regulacje prawne, ograniczające stosowanie powszechnie wykorzystywanych biocydów.

farby morskie raport ChemQuest Group

Fot. rojurnalist / pixabay.com

Zgodnie z raportem ChemQuest Group „Global Market Analysis for the Paint and Coatings Industry (2015-2020)” w roku 2015 światowy rynek farb morskich stanowił niecałe 3% całego rynku farb pod względem wartości oraz około 2% wielkości produkcji. Jego wartość wynosiła wtedy 3,836 mln $.

W ciągu ostatnich pięciu lat branża farb morskich rozrastała się jednak o średnio 8,8% w skali roku pod względem wartości i 2% pod względem wielkości produkcji. Wskutek tego rynek wzrósł w sumie o 2,4% pod względem wartości i 0,4% pod względem objętości. W najbliższych latach rozwój ma przyspieszyć, a w roku 2018 wartość rynku ma wynieść już 4,514 mln $.

Rynek w rękach silnych graczy

W przemyśle morskim obserwuje się bardzo wysoką konsolidację rynku – jego 85% zaopatruje tylko sześć dużych firm: AkzoNobel, Chugoku Marine Paints, Hempel, Jotun, Kansai i PPG. Inni ważni gracze to też Sherwin-Williams, Nippon Paint oraz RPM (Carboline).

Największą konsumpcję farb morskich, bo aż 75% całej światowej konsumpcji, obserwuje się w Azji i Pacyfiku. W Europie popyt na te produkty spada, ale za to silnie rośnie na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Łacińskiej ze względu na wydobycie ropy naftowej na morzach. Oczywiście największe zużycie powłok morskich notuje się w krajach, gdzie buduje się najwięcej statków – w Europie są to Grecja, Niemcy i kraje skandynawskie, w Azji – Chiny i Singapur.

Problemy rynku

Mimo coraz bardziej surowych regulacji ograniczających wpływ farb na środowisko najważniejszą technologią przeciwporostową są wciąż produkty na bazie miedzi. Producenci jednak intensywnie pracują nad nowymi, ekologicznymi rozwiązaniami. W kręgu zainteresowań technologów są zwłaszcza powłoki nie uwalniające biocydów, ale zapobiegające osadzaniu się organizmów na powierzchni lub ułatwiające ich odczepianie pod wpływem prądu wody.

Drugim po regulacjach prawnych problemem branży jest wzrost cen surowców. Z powodu coraz wyższych cen miedzi, cynku i bieli tytanowej wielu producentów, jak na przykład Hempel, musiało już podnieść ceny własnych produktów. Być może w najbliższej przyszłości pojawią się kolejne podwyżki.

Źródło: coatingsworld, european-coatings.com