a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiFarby lateksowe w Europie Wschodniej

Farby lateksowe w Europie Wschodniej

Kraje Unii Europejskiej zużyły w ubiegłym roku prawie 2,5 milionów ton syntetycznych polimerów lateksowych, co czyni je drugim (po Ameryce Północnej) największym konsumentem tego produktu na świecie. Dane te opublikowane zostały w raporcie firmy Kline & Company.

fot. Timo Darco (Fotolia.com)

Na tle wszystkich krajów UE znacząco niższe jest zużycie dyspersji polimerowych w Europie Wschodniej, Rosji i Turcji, jednak Kline & Company przewiduje w najbliższym czasie niewielki wzrost na tym rynku. Przyczyną tego będzie przede wszystkim zwiększone zapotrzebowanie na polimery do produkcji papieru, farb, klejów i impregnatów w ciągu następnych pięciu lat.

Za sprawą wymogów formalnych oraz większej świadomości ekologicznej klientów utrzymać ma się również tendencja przejścia od farb rozpuszczalnikowych do wodorozcieńczalnych, która pozytywnie wpływa na sprzedaż farb lateksowych. Jeśli chodzi o farby dekoracyjne, w Europie Zachodniej już w tej chwili dominują warianty wodorozcieńczalne. Nieco wolniej biorą one w posiadanie rynek farb przemysłowych, ponieważ wymagania dla tego typu powłok są dużo wyższe i niekiedy spełnić je mogą jedynie produkty rozpuszczalnikowe.

W Europie Wschodniej farby wodorozcieńczalne (i wraz z nimi farby lateksowe) nie są jeszcze tak powszechne jak na zachodzie, toteż jest ona obecnie rynkiem o dużych możliwościach dla producentów tego typu produktów.

źródło: Kline